Olá, fascynaci języka portugalskiego! Ten wpis jest specjalnie dla Was! Postaram się przedstawić Wam moje pomysły na naukę portugalskiego tak, by była to nauka z przyjemnością! W osobnym artykule możecie znaleźć treści na temat podręczników do portugalskiego (pierwsze materiały do portugalskiego i artykuły już możecie znaleźć u mnie na stronie w kategorii „nauka”!) W tym wpisie opowiemy sobie krótko o mniej konwencjonalnych sposobach nauki. Na pewno wśród tych sposobów znajdziecie coś dla siebie! Oczywiście, jeśli ktoś z Was potrzebuje nauczyciela z pasją, z którym nauka będzie przygodą, to zapraszam do kontaktu: anna@magellanka.pl 🙂

OD CZEGO ZACZĄĆ
 • zdecyduj się na wersję językową

Najpierw należy zdecydować się na wersję językową. Inny jest portugalski z Portugalii, czyli portugalski europejski, inny jest portugalski z Brazylii. Szczegółowo na ten temat wypowiadam się w tym artykule. Ja koncentruję się przede wszystkim na portugalskim europejskim, mimo że był czas, że intensywnie uczyłam się brazylijskiego i przebywałam wśród Brazylijczyków. Dużo na temat portugalskiego europejskiego i brazylijskiego i nie tylko znajdziesz na grupie Nauka portugalskiego z Magellanka.pl

JAK SIĘ UCZYĆ Z PRZYJEMNOŚCIĄ
 • poszukaj w social mediach przydatnych treści

Warto język portugalski wpleść w życie poprzez social media. Na Instagramie jest całkiem sporo kont, które codziennie dostarczają nowych treści językowych m.in. jest to moje magellankowe konto. Zmień także język na fb na portugalski, by oswajać się z zapisem graficznym. Możesz to samo zrobić na telefonie. Znajdź grupy na fb, które dotyczą portugalskiego (jedną grupę Nauka portugalskiego z Magellanka.pl już znasz!)

 • osłuchuj się

Warto osłuchiwać się poprzez oglądanie seriali. Dla wielu bez wątpienia stymulujące będzie także słuchanie portugalskiej muzyki. Od czasu do czasu dobrze jest posłuchać radio. Moim ulubionym jest Rádio Comercial, ale więcej inspiracji na ten temat możesz znaleźć tutaj. Co prawda, Portugalczycy bardziej promują w radio muzykę anglosaską niż własną i może się zdarzyć, że bardziej będziecie się osłuchiwać z angielskim niż portugalskim, ale audycje są zdecydowanie po portugalsku.

NA POZIOMIE PODSTAWOWYM
 • przeglądaj książeczki i czytanki dla dzieci

Dla niektórych czytanie książeczek dla dzieci będzie cudownym powrotem do dzieciństwa. Ale nie tylko! Słownictwo w książeczkach dla dzieci jest proste i dostosowane do najmłodszych, którzy przecież stawiają swoje pierwsze kroki w danym języku podobnie jak Ty! Najłatwiej oczywiście kupić sobie takie książeczki w Portugalii lub zapytać na różnych grupach na fb (np. tutaj) czy ktoś nie ma akurat na sprzedaż.

 • oglądaj bajki po portugalsku

Jeżeli pomysł z książeczkami dla dzieci po portugalsku wydał Ci się wystarczająco trafiony, to może zainspiruje Cię też oglądanie bajek. Na szczęście kanał YouTube obfituje w różne fajne opcje, o czym możecie się przekonać w tym wpisie.

 • graj po portugalsku w gry

Mam tu na myśli głównie domino albo zabawę w zgadywanie poprzez fiszki. Jeżeli nie uda Wam się znaleźć w Internecie wersji portugalskiej domino, to zawsze możecie zerknąć na stronkę teacherspayteachers.com i wydrukować wersję papierową.

 • czytaj plakaty, szyldy reklamowe i ulotki

Nawet jeśli obecnie przebywasz w Polsce i teoretycznie nie masz okazji do czytania po portugalsku szyldów czy ulotek, to warto zerknąć na opisy produktów spożywczych, kosmetyków, odzieży, itd. Często jest tam więcej wersji językowych i zdarza się także język portugalski. Porównuj ten opis z językiem polskim. To samo dotyczy wszelkiego rodzaju instrukcji. Poświęć temu chociaż chwilę, a na pewno nauczysz się jakiegoś nowego słówka.

 • buszuj online w portugalskich sklepach

Kochasz modę? Zamiast wejść na stronę ZARY po polsku, wejdź na chwilę po portugalsku. Pewnie już po chwili załapiesz portugalskie odpowiedniki polskich nazw na części garderoby. Przejrzyj stronę Ikei, gdy uczysz się słówek z działu dom. Itd.:)

 • aplikacje do nauki słówek

Zapisuję ten podpunkt celowo, bo liczę, że w końcu znajdą się jakieś, które będą naprawdę rzetelne i  będzie można je z czystym sumieniem polecić. Uważam, że póki co najlepsze jest „Memrise”, ale nie porywa mnie. Warto też zapisywać sobie słówka w Quizlet.

DLA BARDZIEJ ZAAWANSOWANYCH
 • czytaj blogi

Internet oferuje nam tyle możliwości! Daj się porwać cudzym historiom i zwyczajnie czytaj portugalskie blogi. Jesteś mamą? Może zainteresuje Cię ten blog. Podróżujesz? Zerknij tutaj. Wolisz kulinaria? Muzykę? Poszukaj czegoś dla siebie tak, by było wciągające i zachęcało do czytania!

 • czytaj prasę

No właśnie! Możesz czytać prasę! Tutaj należy wziąć pod uwagę najpopularniejsze w kraju dzienniki takie jak: dn.pt czy publico.pt lub magazyny takie jak np. revista visão .Najlepiej, żeby znowu było to coś, co autentycznie cię interesuje.

 • słuchaj podcastów

To chyba mój ulubiony sposób na kontakt z językiem oprócz zwyczajnej rozmowy po portugalsku. Mam na telefonie aplikację „Podcasty” i tam często sobie coś wybieram. Na ogół są to podróże np.seria „Portugueses pelo mundo” lub życiowe gadki-szmatki w „Janela aberta”.

 • znajdź swoich ulubionych influencerów

Ja swoich znajduję na YouTube, ale równie dobrze możesz ich śledzić na pintereście, instagramie. Zerkaj sobie na komentarze po portugalsku, by wyłapywać słówka i uczyć się bardziej potoczonego języka. Jeżeli lubisz gotować albo masz inną pasję, której tutoriale można znaleźć na jakiejś platformie, to spróbuj i tego.

 • włącz portugalskie TV

Bardzo rzadko oglądam portugalskie TV, bo zwyczajnie nie przepadam za telewizją, ale w Internecie z łatwością znajdziecie portugalskie kanały np. możecie obejrzeć telewizję sic.pt

ODKRYJ SWOJE SPOSOBY DO NAUKI

Wchodzą Ci słabo słówka? Kto powiedział, że lepiej ich się nie nauczysz…chodząc? Tak, tak, niektórzy doskonale przyswajają słówka w ruchu. Może więc teraz na spacerze włączysz sobie na słuchawkach portugalskie radio? A może warto okleić sobie kuchnię karteczkami z nazwami sprzętów kuchennych, bo jesteś wzrokowcem? Hmmm…kochasz śpiewać? Czemu nie karaoke po portugalsku? Połącz naukę z Twoją pasją! Gotowanie? Może kurs gotowania online w języku portugalskim? Wszystko jest możliwe! Najlepiej naukę wpleść w życie. Może więc, gdy następnym razem będziesz sprzątać, włączysz sobie podkast po portugalsku o podróżach? Jeżeli nie chcesz zajęć indywidualnych lub kursów z portugalskiego, to może zdecyduj się na tandem? Szukaj swoich sposobów i motywuj się codziennie! A tutaj znajdziesz o wiele więcej na ten temat. Warto zerknąć, bo może się okazać, że odkryjecie swoje sposoby na naukę i motywacje do niej!

A jakie są Wasze sposoby na naukę portugalskiego? Chętnie się dowiem w komentarzach! Jeśli chcecie poćwiczyć swój portugalski, to wiecie, gdzie mnie znaleźć:

Jeżeli podobał Ci się ten wpis, to zapraszam po więcej na:

Lub do sklepu, jeżeli interesują Cię materiały do nauki portugalskiego:

Beijos e até já!

Ania