Wielbiciele pastéis de nata zapewne ucieszą się, bo w Polsce przybywa miejsc, gdzie można skosztować tych najbardziej znanych portugalskich słodkości. Już nie tylko trzeba liczyć od czasu do czasu na Biedronkę, gdzie ja pechowo nigdy nie trafiam na portugalskie wypieki. Kawiarnie i cukiernie, niekoniecznie nawet specjalizujące się typowo w portugalskich smakach, mają pastéis de nata coraz częściej w ofercie. Oczywiście zawsze można upiec samemu (odsyłam do przepisu na blogu), ale to przecież taka frajda usiąść w kawiarni i po prostu zjeść ciastko niczym w portugalskiej pastelaria. Zatem, gdzie się udać?

pastéis de nata
SZCZECIN

Szczecin ostatnio zasłynął z świeżo otwartej pastelaria NATA Lisboa, portugalskiej sieciówki, która ma swoje siedziby także poza Portugalią m.in. w Hiszpanii, Angoli, Niemczech, Austrii, Rosji…Slogan „The world needs nata” już z daleka przykuwa uwagę. O rety! Mimo, że jest trochę stolików, to prawie wszystkie zajęte! To musi być popularne miejsce na mapie Szczecina. Słychać rozmowy w wielu językach m.in. po portugalsku. W tle leci fado, a na ścianach czytam fragmenty z Pessoi. Są i one: przede mną pełno pastéis…i innych słodkości, a także słonych przekąsek (salgados), którym nie sposób się oprzeć. W karcie nazwy po polsku i po portugalsku! Cudownie! Czyli mogę zamówić bez zaskoczenia także „meia de leite”. W zupach dzisiaj nie gustuję, ale można sobie też wybrać portugalską zupę dnia np. juliana, caldo verde, sopa da pedra. Podoba mi się ta kawiarniana różnorodność i po dwóch pastelach, przystępuję do obżarstwa na słono.:-) Robię też mini zakupy na zaś. Wyjdę z pakietem pastéis i słoiczkiem dżemu figowego oraz łubinu.:D Co mnie zadziwia? Wystrój, który nie jest do końca portugalski ze względu na kolorystykę. Spodziewałam się azulejos, błękitów, zieleni, bieli, a tymczasem widzę dużo czerni. Cenowo bądźcie przygotowani, że kawa kosztuje tak jak w Polsce, a nie jak w Portugalii.:)

nata lisboa szczecin

… w Nata Lisboa można też kupić słone przekąski.
WARSZAWA

Warszawa rozwija się ostatnio pod względem portugalskich kulinariów. Pastéis de nata można kupić na Bio Bazarze w każdą środę i piątek od 10:00 do 18:00 i w soboty od 8:00-16:00 na stoisku „Smaki Portugalii”. Także na Hali Gwardii można zakupić pastele w sklepie Portugalia Gourmet w weekend. Trzeba być jednak odpowiednio wcześnie, bo my, gdy ostatnio (08.2022) przyszliśmy po 12:00, zastaliśmy tylko kilka pastéis na sprzedaż. Kosztują one 7zł/sztuka. Ostatnio jem mniej słodyczy i może dlatego wydały mi się bardzo słodkie, niemniej polecam! Nowością są też prężnie działające na Instagramie Pastelowe, które ostatnio pojawiają się z pastelami w różnych częściach Warszawy. Karolina i Ania, bo o nich mowa, ogłaszają datę najbliższego pieczenia (pop-up) na Instagramie, a Wy po prostu przychodzicie i kupujecie. Tak to u nich działa:)  A może Wy znacie jakieś inne miejsca z pastelami w Wawie?

P.S. Pod Warszawą ciastka można kupić także w Adega Sobral w Starych Babicach. Taka świeża informacja.

inna piekarnia

Pastele z „Innej Piekarni” w Poznaniu

zoffee coffee

Zoffee Coffee i przepyszne pastele w przepysznej cenie
POZNAŃ
INNA PIEKARNIA

Poznań wypada zaskakująco pod względem dostępności do pastéis de nata. Chociaż nie znam w Poznaniu tematycznej, portugalskiej kawiarni, to okazuje się, że pastele można spotkać w ciastkarniach tak po prostu. Już wcześniej ktoś mi mówił, że kultura cukiernicza w Poznaniu jest wysoka i istnieje duża konkurencja, więc może nie dziwić, że powstają takie designerskie kawiarnie jak Inna Piekarnia, gdzie świetny wystrój idzie w parze z wysokiej jakości wypiekami z całego świata. Nic dziwnego, że są też i pastele. „Inna Piekarnia” ma obecnie dwa dość centralne punkty w mieście przy ul. Ratajczaka i drugi przy Placu Bernardyńskim. Jedyne czego nie rozumiem w strukturze pastéis z „Innej Piekarni”, to warstwy dodatkowego przeźroczystego lukru/cukru (?) na ciastku. Może mi się akurat trafił taki wariant?

P.S. Okazuje się, że górna warstwa pastela w „Innej Piekarni” to syrop z cytrusów. To autorski dodatek do klasyki dodawany ze względu na smak i wygląd. Także w Polsce mamy już awangardowe pastele. 🙂 Dziękuję „Innej piekarni” za wyjaśnienie.

ZOFFEE COFFEE

Kolejne portugalskie cudeńka powstają w Zoffee na Sołaczu. O istnieniu kawiarni dowiedziałam się przypadkiem, gdy poprosiłam męża, żeby przywiózł mi z Poznania kilka pasteli. Ku mojemu zdziwieniu przywiózł je właśnie z Zoffee i uwaga…uważam, że są jednymi z najlepszych w kraju! Nic nie wiem o właścicielach, osobiście w kawiarni nigdy nie byłam, ale pastel jest przewyborny! Do tego jeszcze supercena w porównaniu z innymi miejscami! W momencie zakupu na początku tego roku ciastko kosztowało 5 zł! Cudownie! Nie zdziwiłabym się, gdyby się okazało, że w Poznaniu można kupić pastéis także w innych kawiarniach, ciastkarniach, cukierniach, etc. 🙂

 

Zicherka Cafe w Katowicach
KATOWICE

Podobnie jak w Poznaniu rzecz ma się w Katowicach, gdzie w jednej z kawiarni, Zicherka Cafe, na stałe w ofercie są pastéis de nata. W dodatku w naprawdę świetnej cenie – 5 zł (cena z kwietnia 2021:))). Kawiarnia oferuje mnóstwo innych frykasów cukierniczych ze świata:-) Mała miejscówka, ale z klimatem i naprawdę przesmacznymi wypiekami!:-)

martim wrocław

Pastéis de nata z restauracji Martim, Wrocław
WROCŁAW

Wrocław też ma się czym pochwalić. Pastéis de nata bez problemu powinniście nabyć w restauracji Martim, gdzie warto się udać dla nowoczesnej portugalskiej kuchni i… wysublimowanego wystroju. Restauracja w 2021 zdobyła prestiżową nagrodę German Design Award. Dodatkowo kupicie pastéis w Pinto Peri-Peri, gdzie serwuje się tradycyjne portugalskie dania. Jeśli dobrze się orientuję wszystkie zamówienia obecnie przyjmowane są tylko na wynos. No i oczywiście trzeba pamiętać o długo już zadomowionym we Wrocławiu Pan Pedro, który na stoisku w Hali Targowej oprócz portugalskich produktów, pewnie znajdzie i dla Was pastele. A niedawno doszły mnie słuchy od Was, że w piekarni PLON także można sobie zafundować pastela:D To kto się zatem wybiera do Wrocławia?;-)

café lisboa kraków

Pastéis w Café Lisboa w Krakowie. Rzuciliśmy się na kawę:D
KRAKÓW

W zeszłym roku zapraszałam Was już do spaceru po portugalskim Krakowie w tym wpisie. Myślę, że w tym roku też warto powtórzyć tę trasę 🙂 Café Lisboa nie muszę więc Wam przedstawiać, bo już o niej trochę było na blogu:) To chyba najbardziej znane z pastéis de nata miejsce w Polsce! Uważam, że nie bez przyczyny. Ciastka są rzeczywiście fenomenalne i aż śmiem twierdzić, że niekiedy lepsze niż niektóre wypiekane w Portugalii! Pamiętajcie, że kawiarnia ma ogródek, gdy wejdzie się w bramę obok. Zazwyczaj jest w Café Lisboa gwarno i tłoczno, więc to dobra opcja, by spokojniej wypić kawkę i wciągnąć pastela. Od roku nie byłam też w Tasca Ruczajnik, ale i tam przecież uraczono nas pastéis. Więcej szczegółów znajdziecie w „Portugalski Kraków na weekend”W Krakowie pyszne pastéis można też zakupić w piekarni „Świeżo Upieczona” prowadzonej przez Aleksandrę Krzemińską znaną z bloga kulinarnego „Smaczliwka”. Myślę, że warto tutaj też zajrzeć po inne pyszności.

BIAŁYSTOK

I już naprawdę na sam koniec podzielę się z Wami moim ostatnim odkryciem. W Białymstoku działa  cukiernia Torty Pana Ribeiro. Miejsce jest dla mnie owiane tajemnicą, ponieważ mam do Białegostoku baaardzo daleko, ale wyobraźcie sobie, że w ofercie ciastkarni znajdują się nie tylko słynne pastéis de nata, ale także pastéis de feijão, bolo de arroz, bola de Berlim oraz Bolo de Rei. Brzmi jak bardzo portugalska miejscówka. Byliście może? Jestem bardzo ciekawa tego miejsca.

I co sądzicie? Dosyć dobrze to wygląda. Pastele na mapie Polski mnożą się.:P Zastanawia mnie w tym kontekście Trójmiasto, Łódź i Lublin, ale niestety nie mam stamtąd żadnych wieści ani tropów, a te które miałam, szybko się urwały. Może też wiecie coś o występowaniu pastéis w innych miastach?

Pozostaje mi Was zaprosić na:

, by tam razem kontynuować naszą portugalską pasję!

A także do sklepu, gdzie znajdziesz materiały do nauki portugalskiego.

Até breve!