Myślę, że pandemia przyzwyczaiła nas do spotkań online, w tym lekcji online. Jednakże czasami pojawia się pytanie czy nauka portugalskiego online jest na pewno dla mnie. Każdy z nas jest inny i rozumiem, że takie obawy mogą się pojawić. Czy czegokolwiek się nauczę? Kiedy uczyć się z lektorem online? Jakie są tego plusy i minusy? Czy nauka portugalskiego online nie umniejsza jakości prowadzonym zajęciom? Przedstawię Ci mój punkt widzenia.

NAUKA PORTUGALSKIEGO ONLINE A TWOJE POTRZEBY

Nim zacznę mówić o plusach nauki portugalskiego online, chcę tylko przypomnieć coś oczywistego, a mianowicie, że uczysz się dla siebie. Dlaczego o tym wspominam? Wiem, że polskie szkolnictwo przyzwyczaja nas do nauki dla świadectwa, dla rodziców, dla dziadków, etc., ale tutaj podczas nauki 1:1 z lektorem jest autentyczna przestrzeń dla Ciebie. Nie musisz spełniać niczyich oczekiwań (w tym lektora, chociaż wiadomo, że ja będę Cię stymulować do nauki, by były efekty). Ma to jednak być przyjemność i otwarcie się na Twoje potrzeby. Nie prowadzę standardowych kursów online, ale personalizuję je, więc możemy uczyć się według Twojego rytmu, tematów, które Cię interesują, konkretnych umiejętności, które chciałbyś/chciałabyś rozwinąć (słuchanie, czytanie, gramatyka, mówienie, etc.), a także do certyfikatu, jeżeli tego potrzebujesz.

Jeżeli chcesz poznać sposoby na to, by nauka języka portugalskiego stała się przyjemnością, przeczytaj ten wpis.

NAUKA PORTUGALSKIEGO ONLINE – OBUSTRONNE KORZYŚCI

Oprócz tego, że nauka portugalskiego online może być autentyczną przyjemnością, jeśli stworzy się ku temu odpowiednie warunki, to niebywałą zaletą nauki online w ogóle, jest fakt, że nie traci się czasu na przemieszczanie się. Nie musisz nigdzie dojeżdżać, stać w korkach, stresować się, że nie zdążysz na czas i przebywać w hałasie (umówmy się, że publiczne środki transportu serwują nam bardzo dużo bodźców). Fakt, że nie trzeba się przemieszczać, by mieć zajęcia, to obustronna korzyść. Wielu lektorów m.in. właśnie z tego powodu decyduje się na bycie lektorami wyłącznie online, chociaż dużym atutem np. dla mnie jako lektora jest możliwość prowadzenia zajęć z każdego miejsca na ziemi, jeżeli jest odpowiednie podłączenie do Internetu. Sądzę, że uczniowie, którzy często podróżują, także doceniają tę możliwość, a także elastyczność w doborze godzin nauki. Jeżeli strefy czasowe zbytnio nam się nie różnią, to mamy duże pole do popisu, by znaleźć odpowiedni czas na lekcję (taaak, niektórzy potrafią wstać nawet o 6 tej w sobotę, bo mają tak silną motywację do nauki).

NAUKA PORTUGALSKIEGO ONLINE – INNE PLUSY DLA UCZNIA

Według mnie największą zaletą dla ucznia jest fakt, że może wybrać sobie dowolnego nauczyciela na świecie: nauczyciela o odpowiednich kwalifikacjach, zanurzonego w kulturę i obyczajowość danego kraju, zaangażowanego, nieustannie się doskonalącego, dla którego język jest pasją, którą chce przekazać dalej. Myślę, że jest to rewelacyjne, że możesz mieć zajęcia z osobą, z którą dobrze Ci się spędza czas, gdzie relacja uczeń-mistrz istnieje, ale jest oparta na wspólnym zaufaniu, dążeniu do spełnienia marzenia o nauczeniu się portugalskiego. Uważam, że nauczyciel to trochę taki dobry przyjaciel, który chce to, co umie najlepiej podzielić z innymi.

Jeżeli interesują Cię podstawowe zwroty po portugalsku, z pewnością spodoba Ci się ten webinar.

NAUKA PORTUGALSKIEGO ONLINE MINUSY

Minusem może być ilość czasu spędzanego przed komputerem. Rozumiem to, że niektórzy mają już dość monitora i kolejnej godziny przed ekranem. To rzeczywiście może być minus nauki portugalskiego online. Wiem też, że pozycja siedząca czasami doskwiera (panie w ciąży, osoby mające wielogodzinną pracę „przy biurku”), ale to akurat można rozwiązać stosunkowo łatwo. Można wyłączyć kamerę i się położyć, jeżeli kamera jest w tym momencie dyskomfortem.:) Albo po prostu stać (miałam już takie zajęcia, gdzie uczennica stała i ćwiczyła sobie stopy. Przed sobą miała ekran monitora, a mnie na słuchawkach:)).

Jeżeli interesuje Cię, jak uczyć się efektywnie języka portugalskiego, zapoznaj się z tym wpisem.

NAUKA PORTUGALSKIEGO ONLINE KWESTIE TECHNICZNE

Natomiast na ogół kwestie techniczne nie są problemem. Jeżeli jakieś narzędzie nie działa, to po prostu przerzucamy się na inne. Jest bardzo dużo platform, na których można prowadzić zajęcia. Wybieram zawsze dogodną dla Ciebie. Niektórzy nawet przerzucają się 100% na telefon i korzystają podczas zajęć np. z Whatsapp. Jest bardzo duża łatwość w dostosowaniu najlepszej dla Ciebie metody komunikacji. Tego absolutnie się nie obawiaj.

Nie ma też problemu z przesyłaniem prac domowych. Wystarczy, że zrobisz mi zdjęcie, skan, prześlesz je do mnie, a ja je sprawdzę przed zajęciami.

To co? Gotowy/a na zajęcia? Wiesz, gdzie mnie szukać: anna@magellanka.pl

Jeżeli masz ochotę na więcej portugalskiego, to zajrzyj:

A także zapisz się tutaj do językowego newslettera i otrzymaj darmowy fragment ebooka: „ESTAR”.

Até já,

Ania