Po tym z jakim entuzjazmem przyjęliście wiadomość o pierwszym serialu w języku portugalskim (w wariancie europejskim) na Netflixie wnioskuję, że macie ochotę na więcej tego typu nowinek.:) „Glória” ukazała się 5 listopada i jak do tej pory to jedyna tego typu produkcja na platformie. Portugalczycy bardzo są dumni z faktu, że nareszcie mają swój serial i że Netflix nie ograniczył się tylko do brazylijskiego wariantu językowego. Akcja serialu dzieje się w Ribatejo w okresie zimnej wojny. João jest agentem KGB i ma za zadanie odkryć co stało się z Mia, zaginioną agentką KGB. Trailer do serialu „Glória” bez problemu obejrzycie na YouTube.

  1. GLÓRIA – NETFLIX

Okay, ale co zrobić, gdy „Glórię” już się obejrzy, a chce się oglądać nadal coś w języku portugalskim i to w wariancie europejskim będąc w Polsce? Można skorzystać z mojej listy bajek na YouTube albo  /i zaznajomić się z poniższymi propozycjami.

2. HERDEIROS DE SARAMAGO – RTP PLAY

Herdeiros de  Saramago” to produkcja dokumentalna z 2020 roku. Przedstawia ona losy 11 pisarzy, którzy otrzymali prestiżową portugalską nagrodę literacką „Prémio Saramago”. Wydaje mi się to dosyć ciekawą propozycją dla tych, którzy lubią obejrzeć sobie coś bardziej ambitnego i chcą poznać bliżej literaturę portugalską. Bohaterami jedenastu odcinków są: Paulo José Miranda, José Luís Peixoto, Adriana Lisboa, Gonçalo M. Tavares, Valter Hugo Mãe, João Tordo, Afonso Reis Cabral, Julián Fuks, Bruno Vieira Amaral, Ondjaki i Andréa del Fuego. Jak zapewnia reżyser serii, to nie są mdłe opisy postaci, które możemy znaleźć na wikipedii, ale pokazanie pisarzy i ich życia takimi jakimi faktycznie są. Minus może być dla Was taki, że nie znajduję opcji włączenia napisów, co akurat mi nie przeszkadza, ale może być dla Was pewnym utrudnieniem.

3. CONTA-ME COMO FOI – RTP PLAY

Serial, który przenosi nas do lat 70tych ubiegłego wieku. Pokazuje nam, oczywiście w formie fikcji, jednak na bazie autentycznych materiałów radiowych czy telewizyjnych, zmiany na świecie, w Portugalii, w rodzinach i w społeczeństwie zaisntniałe od tamtego czasu. Carlos, główny bohater, ma w 1968 osiem lat i to przez pryzmat jego doświadczeń poznajemy Portugalię z ubiegłego stulecia. Inspiracją dla „Conta-me como foi” jest hiszpański serial „Cuéntame…como pasó”. Na Rtp Play dostępne są aż 104 odcinki (7 sezonów!).

4. DENTRO – RTP PLAY

Dentro” zapewni Wam dreszczyk emocji. To historia Pedra, który ukończywszy psychologię, trafia jako stażysta do więzienia kobiecego. Tam otrzymuje zadanie, by wspierać poszczególne więźniarki. W ten sposób dowiadujemy się jakie były losy każdej z kobiet i co pchnęło je dopełniania poszczególnych zbrodni.Pedro ma poczucie misji. Faktycznie chciałby zmienić życie więźniarek, a także warunki w samym więzieniu, ale czy starczy mu sił? Zwłaszcza, gdy jego życie osobiste zostanie narażone na ryzyko?

5. TRÊS MULHERES – RTP PLAY

Ekscytujący serial o ostatnich latach Estado Novo, wojnach kolonialnych i wreszcie Rewolucji Goździków. Zgodnie z tytułem bohaterkami serii są trzy kobiety: Snu, Natália i Maria Armanda, które z odwagą i bezkompromisowo stawiają czoła reżimowi. Mamy tutaj pokazane interwencje PIDE, cenzurę, świat artystyczny ograniczany przez dyktaturę, a nawet wybory Miss Portugal. Historia o kobiecej sile, niezłomnych postawach i determinacji w dążeniu do swoich marzeń.

6. MINISTÉRIO DO TEMPO – YOUTUBE

Można obejrzeć na YouTube a można też obejrzeć na RTP Play. Plus YouTube na pewno jest taki, że jest możliwe wygenerowanie automatycznych napisów. Serial to coś dla tych, którzy lubią mieszać historię z fantastyką. Mamy więc do czynienia z kilkoma wiekami portugalskiej historii i postaciami takimi jak: Nuno Álvares Pereira, Camões, Afonso de Albuquerque, D. Afonso Henriques, Fernando Pessoa, Ribeirinho, Vieira da Silva… Podróżujemy w czasie wraz z agentami wysyłanymi w przeszłość przez tytułowe „Ministério do tempo” – „Ministerstwo czasu”. Nie jest to może mój ulubiony typ serialu, ale można się z niego trochę dowiedzieć o historii Portugalii.

7. CORAÇÃO d’OURO – DAILYMOTION

Można obejrzeć na Dailymotion, ale też z powodzeniem możecie zobaczyć na sic.pt. Trzeba się jednak zalogować. Widziałam też na YouTube, ale nie wiem do którego odcinka. Telenowela w całości ma ponad 300 odcinków, więc jest, co oglądać, chociaż Sic proponuje ponad 100. Akcja serialu toczy się w dużej mierze w Dolinie Douro, więc pewnie zachwycą Was widoki na północy, ale nie tylko (także na Azorach, w Lizbonie i Porto). Mamy tutaj do czynienia z typową intrygą, gdzie morderstwa, rodzinne zawirowania, miłostki, tajemnice i żądze kierują życiem bohaterów. Ciekawostka! Serial był emitowany w Polsce między grudniem 2016 a czerwcem 217 przez TVP1.

8. PÔR DO SOL – RTP PLAY

Seria, która jest pastiszem telenoweli. Można więc się trochę pośmiać. I uwaga! Tutaj mam sprawdzone, że można włączyć napisy portugalskie i angielskie. Wystarczy kliknąć w ikonkę „CC” u góry strony. Zarys akcji jest taki: rodzina Bourbon de Linhaça to bogacze z Santarém, którzy dorobili się na czereśniach i koniach. Jak w każdej rodzinie, gdy mroczna przeszłość wychodzi na jaw, wszystko zaczyna się walić. Do tego jeden z braci pragnie zakłócić sielankę rodzinną i przeforsować swoje interesy. Myślę, że całkiem spoko propozycja na jesienno-zimowe wieczory.

Wg mnie najlepszej jakości są seriale na RTP PLAY. Można szukać czy są z dostępnymi napisami (klikacie na ikonkę „CC”). Na YouTube znalazłam listę polecanych serii na tej platformie, którą dodaję poniżej. Poza tym ewentualnie bez napisów pozostaje telewizja „sic”. Warto też czasem szukać na YouTube, bo przecież tam jest często opcja, by wygenerować napisy automatycznie.

No to co? Kocyk, herbatka i serial? Dajcie znać jakie seriale Wy oglądacie i czy ta lista była przydatna:)))

A poza tym, to zapraszam:

Beijos e até à próxima!

P.S. We wpisie wykorzystałam oficjalny plakat serialu „Glória”