Ostatnio jednak moja uczennica zapytała mnie czy nie znam może bajek, z których mogłaby się uczyć portugalskiego (PT). Wtedy mnie olśniło! To jest to! Jako mama dwójki maluchów jestem ekspertką od bajek, które są obecnie na topie, a do tego przecież czasami szukam ich po polsku na YouTubie. Czemu więc nie poszukać bajek po portugalsku w wersji europejskiej i zrobić z nich listę? Bajki to rzeczywiście idealny sposób do nauki języka! Coś czuję, że chętnie z tego skorzystacie.;D

1. COELHO BING

Króliczek Bing to mój faworyt. Odcinki trwają po 7 minut, więc nie trzeba nie wiadomo ile czasu spędzać na YouTube, by odbyć mini lekcję portugalskiego. Królik jest chory, bawi się w chowanego, odkurza, boi się zjeżdżać na zjeżdżalni… Spokojna bajeczka o ładnej grafice. Można wyciągnąć z niej wiele słownictwa na temat podstawowych sytuacji życiowych.

2. PORQUINHA PEPA

A jakże! Świnka Pepa musi być! To chyba jedna z tych bajek, które dzisiaj najczęściej oglądają dzieci. Nic dziwnego, bo mnie też czasem bawią przygody świnki i jej rodziny. Powiem szczerze, że zaskakuje mnie jak supertematyczne są te bajki. Mamy np. odcinek o surfingu i możemy się świetnie osłuchać z wyrażeniami związanymi z morzem: „ir à praia”- „iść na plażę, „as ondas” – „fale”, „os coletes salva-vidas” – „kamizelki ratunkowe”, „ir surfar” – „surfować”, „prancha de surfe” – deska surfingowa… Sama z chęcią oglądam i wypisuję słówka. 🙂

3. A CASA DO MICKEY MOUSE

Nie może zabraknąć na tej liście klasyka, a mianowicie serii z Mickey Mouse. 🙂 Co prawda wolę inne bajki, bo jakoś Mickey Mouse wydaje mi się oklepany, ale przy nauce portugalskiego to kompletnie nie przeszkadza. Tym bardziej, że Mickey chętnie wchodzi w rolę nauczyciela i w odcinku poniżej uczy nas liczyć do 10-ciu.:)

4. SUPER WINGS

Jeśli ktoś woli coś bardziej przygodowego, to może spodoba mu się ekipa z Super Wings. Tutaj królują szybkie samoloty i szybkie auta. Bohaterowie ratują, budują, burzą, latają po świecie pomagać innym. W odcinku poniżej przemieszczają się do Kanady. Wspierają Kanadyjczyków podczas budowy domku na drzewie oraz wybawiają z opresji po przerwaniu tamy. 😀 Mamy tutaj trochę słownictwa z budownictwa: „escavar” – „wykopać, „o cimento” – cement, „o construtor” – budowniczy, „o martelo” – młotek. Moi chłopcy bardzo lubią tę bajkę.

5. O CARTEIRO PAULO

Tutaj trochę zwalniamy tempo akcji, gdyż głównym bohaterem w bajce „O Carteiro Paulo” jest listonosz oraz jego kot. Przyjemny powrót do dzieciństwa, bo tę bajkę jeszcze kojarzę z moich czasów. Odcinki mają po kwadrans, więc też nie jest to jakiś super wysiłek, żeby obejrzeć jeden z serii. 🙂 Wciągają. ;D

6.RUCA

To nie jest mój faworyt ze względu na ubogą grafikę. Nie zachęca mnie po prostu obraz w tej bajce. Mimo to, myślę, że dla dzieci bajka jest pomocna, bo wyjaśnia maluchom wiele spraw, które na co dzień mogą być dla nich problematyczne. W pierwszym odcinku Ruca próbuje „assobiar” – gwizdać i nie rozumie dlaczego jej to nie wychodzi podczas, gdy inne dzieci doskonale sobie z tym radzą. Oczywiście do nauki portugalskiego bajka pierwsza klasa.

7. WOODY WOODPECKER PICA PAU

Dosyć łatwo zrozumieć tę bajkę, bo wydaje mi się, że standardy portugalskiego „szeleszczenia” są tu dosyć umiarkowane, ale to może mi się rzeczywiście tylko zdawać. 🙂 Trochę nudzi mnie akcja, bo polega na złośliwościach tytułowego dzięcioła. Niemniej, zawsze to kolejna bajka do kolekcji, by uczyć się portugalskiego.

8. SCOOBY-DOO

Klasyk, który przypadnie do gustu zwłaszcza dorosłym. Bywa, że trzyma w napięciu. Jest przecież zawsze jakaś zagadka do rozwiązania i do tego nie znowu taka oczywista. Jedyne na co trzeba uważać, jeżeli koniecznie chce się oglądać w wersji portugalskiej (PT), to by przypadkiem nie zacząć oglądać po brazylijsku. Zdecydowanie więcej na YouTube jest brazylijskich Scoobich.:)

9. SPONGEBOB

Niektórych bardzo bawi od wielu lat. 😀 Sponge Bob to kolejna opcja na portugalską bajkę. Może przygody gąbki nie są moimi ulubionymi, ale dobrze je mieć na liście, choćby „w razie czego”, gdyby się już wszystko obejrzało:)

10. XANA TOC TOC

Kto czyta tę listę ze względu na swoje dziecko, by słuchało portugalskiego (PT) i uczyło się przez zabawę, to polecam zabawne piosenki Xany Toc Toc. To seria piosenek z pokazywaniem oraz tańcem. Historie w piosenkach są wciągające np. w „Pulguinha teimosa”, czyli w upartej pchełce albo mają na celu poszerzanie słownictwa jak np. w piosence o zwierzątkach: „Os animais da selva”. Muzyczka cieszy się powodzeniem u najmłodszych, bo filmiki mają po 20-30 mln wyświetleń!!!

Są takie bajki na YouTube, które niestety mają na kanale tylko swój brazylijski odpowiednik. Tak jest w przypadku bajki „Psi Patrol”, czyli kina akcji dla najmłodszych, w którym pieski ratują świat. 🙂 W wersji portugalskiej tytuł brzmi: „Patrulha Pata” i tej niestety właściwie nie ma na YouTube. Za to licznie wyskakuje brazylijska wersja, czyli „Patrulha Canina”. Ale spokojnie, może z czasem będą, a tymczasem wystarczą nam te, które są.:)

Trzeba przyznać, że jest co oglądać w wersji PT-PT. Także zachęcam Was do nauki portugalskiego poprzez bajki. Wpis może też służyć rodzicom, którzy szukają portugalskich bajeczek dla swoich pociech. 🙂

Jeżeli podobał Ci się ten wpis, to zapraszam po więcej na:

Lub do sklepu, jeżeli interesują Cię materiały do nauki portugalskiego:

Beijos e até já!

Ania