Tęsknisz do Portugalii i za językiem portugalskim? A może potrzebujesz się osłuchać, by łatwiej było Ci mówić po portugalsku? Słuchanie portugalskiego radia może być świetnym sposobem, by uśmierzyć tęsknotę i by nabyć większej swobody w języku. Wystarczy wejść na radioonline.com.pt i wybrać swoje ulubione radio portugalskie. I teraz pytanie: „Którą radiostację wybrać?” Zapytałam Was na grupie Nauka języka portugalskiego z Magellankapl oraz na Instagramie, które radio portugalskie jest Waszym ulubionym i powiem szczerze, że poszerzyliście moje horyzonty jako słuchacza. Postanowiłam, że posłucham wymienionych przez Was stacji, by wyrobić sobie o nich opinię i ocenić je pod względem pomocności podczas nauki języka portugalskiego.

Jeżeli chcesz osłuchiwać się z językiem, to może Cię zainteresować wpis o serialach portugalskich.

M80

Moje największe pozytywne zaskoczenie. Wiele osób wybrało to radio portugalskie jako ulubione. Przyznam się szczerze, że wcześniej go nie znałam. Wzorowana na hiszpańskim radiu M80 portugalska stacja M80 promuje na antenie przeboje z lat 70tych, 80tych i 90tych. Można też posłuchać krótkich tematycznych podcastów, które wyświetlają się na głównej stronie radia. Oprócz anglojęzycznych szlagierów, pojawiają się portugalskie hity. Ja zawsze trafiam na M80, które nadaje z Porto, ale wydaje mi się, że może jest też radio M80, które nadaje z Lizbony. W przypadku M80 z Porto trzeba się liczyć z tym, że wymowa będzie mniej neutralna. To, co na minus to fakt, że czasami jest dla mnie za dużo piosenek na raz (nawet 6?! czy to taki standard?) i za mało komentowania.

RÁDIO MARGINAL

Rádio Marginal to radio  z Cascais i również pojawiło się wśród Waszych wyborów. „Marginal” może nawiązywać do położenia Cascais, gdyż „marginal” oznacza m.in. położony wzdłuż linii brzegowej. Na trasę Lizbona – Cascais, Cascais – Lizbona mówi się właśnie „marginal”. Gdy słucha się tej rozgłośni radiowej, to da się odczuć, że wymowa jest bardziej lizbońska, wiadomości są bardziej z tego obszaru kraju i że jest w tym radio coś „dystyngowanego”. W końcu Cascais to kurort dla bogaczy:D Rádio Marginal ma jazzowy profil, więc możecie się spodziewać bardziej tego gatunku muzyki. Uważam, że jeżeli uczycie się portugalskiego, to może to być dla Was dobre radio ze względu na prostszą niż na północy wymowę. Dla mnie trochę za sztywne radio, brakuje mi żartów i luźnych konwersacji na antenie.

RFM

RFM, to nie nasze RFM, ale portugalskie:D Niegdyś bardzo namiętnie słuchałam tej stacji, ale potem mi trochę zbrzydła, ponieważ uznałam, że stosunkowo mało mówią i że za dużo jest piosenek anglojęzycznych. Portugalczycy uwielbiają kulturę anglosaską i może dlatego o wiele bardziej promują przeboje anglojęzyczyne niż swoje. Jest to na pewno jedna z najbardziej znanych portugalskich rozgłośni promująca głównie muzykę popularną. Ogólnie uważam, że jest okay, ale według mnie nie jest to najlepsze radio do osłuchiwania się.

Jeżeli uwielbiasz fado, to poznaj tutaj szczegóły z życia Marizy.

AMÁLIA

Rádio Amália to radio dla fanów fado. Radiostacja powstało w Lizbonie w 2009 roku w 10tą rocznicę śmierci fadisty wszechczasów, Amálii Rodrigues. Powstanie rozgłośni spotkało się z dużym entuzjazmem, gdyż rzeczywiście promuje jedynie muzykę fado, narodowy skarb Portugalczyków. Stosunkowo dużo mówią, są telefony słuchaczy, audycje, reklamy, wiadomości, etc. więc poza tym, że jest to radio o raczej niszowym profilu fado, to jest to normalne radio. Jeśli jednak mam być szczera, to na fado mam ochotę od czasu do czasu, więc nie jest to radio, z którym mogłabym zaczynać dzień. W uczeniu się języka ogromnym plusem jest to, że nie ma wcale anglojęzycznych piosenek i cały czas słucha się portugalskiego. Z tego względu to być może najbardziej „portugalskie” radio.

RÁDIO ÁFRICA

Rádio África to dosyć ciekawa propozycja dla tych, którzy chcieliby połączyć słuchanie portugalskiego z PT z innymi wariantami portugalskiego (oficjalnie jest oprócz normy europejskiej, norma brazylijska, ale nie ukrywajmy, że portugalski z Afryki też różni się od tych dwóch norm). Dużo wiadomości z byłych portugalskich kolonii, co pozwala słuchaczowi nabrać innej, mniej europejskiej perspektywy zwłaszcza o Angoli, Mozambiku i Wyspach Zielonego Przylądka. Stosunkowo dużo mówią i muzyka jest wyłącznie portugalskojęzyczna. Proponuję to radio jednak bardziej zaawansowanym w języku, których nie zmęczy ilość gadania, a także tym, którzy potrafią dosłuchać się językowych niuansów między różnymi wariantami portugalskiego.

ANTENA 3

Antena 3 szczyci się tym, że puszcza muzykę mało znanych portugalskich artystów i dzięki temu udało jej się wypromować wiele współczesnych portugalskich talentów. Profil radia jest niby alternatywny, ale też bez przesady (pop, indie, muzyka portugalska). Jednak przez to, że radio skupia się na portugalskich artystach, to usłyszycie tu trochę więcej portugalskich melodii. Uważam, że też stosunkowo dużo mówią, więc polecam do osłuchiwania się! Jedyne co, to słuchając w PL online często mi się zacina, ale to może transfer.

Potrzebujesz więcej portugalskich inspiracji muzycznych? Kliknij tutaj.

ORBITAL

Rádio Orbital podobno nakierowane jest na muzykę techno. Ogólnie mi to nie przeszkadza, ponieważ, gdy słuchałam to wyszło, że jest dużo też popularnych popowych kawałków w ogóle nie związanych z techno, jednak dużym minusem jest dla mnie to, że bardzo mało mówią i jest dużo muzyki non-stop. Nawet w porze wiadomości, nie ma wiadomości. Polecam więc tym, którzy nie lubią w radio gadaniny. Słuchający radia dla języka portugalskiego, powinni raczej wybrać inną stację.

SAGRES FM

Sagres FM, radio z przepięknej Costa Vicentina, które też polecaliście. Spodziewałam się innego akcentu i wielu nowych wyrażeń tzn. z południa Portugalii, ale problem w tym, że nie mogę trafić na moment, gdy ktoś, coś mówi. Z tego wnioskuję, że muzyka jest puszczana długimi partiami. Uważam więc, że do nauki portugalskiego odpada. Można się pokusić dla samej muzyki. Chociaż puszczają różnorodne kawałki, to znając inne stacje, nie wybrałabym tej do słuchania.

RÁDIO COMERCIAL

Na koniec czas na moje ulubione radio, ale jak dotyczałam później, także najczęściej wybierane radio przez Portugalczyków, czyli Rádio Comercial. Audycje poranne podobno cieszą się największą popularnością. Czemu lubię to radio? Myślę, że właśnie ze względu na odpowiednie proporcje. Są portugalskie piosenki i anglojęzyczne hity, muzyka wszelaka, chociaż raczej topowe melodie. Co ważne przy nauce języka, jest trochę w tym radiu rozmów i jakiejś akcji. Także duży plus dla Rádio Comercial za dynamikę  (chociaż mają w środku dnia jakiś taki program, że jest 40 minut muzyki bez przerwy, więc jeśli chcecie się osłuchiwać z portugalskim, to lepiej na niego nie trafiajcie. Jest około godziny 14nastej w PT kontynentalnej).:P

Jak widzicie, trochę się tych Waszych-moich polecajek uzbierało. Jeżeli macie jakieś radio do polecenia albo się zgadzacie/nie zgadzacie z moją opinią, to zachęcam do komentowania. Tymczasem mam nadzieję, że widzimy się na:

Até à próxima,

Ania