LX Factory (LX wymawiamy jako „luks”) to stosunkowo nowe miejsce na mapie Lizbony. Industrialne, designerskie, imprezowe…Przeciwwaga dla Lizbony zabytkowej, nostalgicznej, gdzie wieczorami słucha się fado…LX Factory daje nowoczesny wizerunek miastu i łamie o Lizbonie stereotypy. Już raz wspominałam o tym kompleksie mieszczącym się na Alcântarze w artykule o lizbońskich targach dostępnym tutaj. Tym razem opowiem Wam o nim w szerszym kontekście. Na wstępie wspomnę jedynie, że wejście na teren LX Factory jest bezpłatne, a teren kompleksu otwarty jest praktycznie całą dobę (od 6:00 – 4:00).

JAK POWSTAŁO LX FACTORY

Zaczęło się w 1846, kiedy właśnie w tym miejscu na Alcantarze powstała fabryka włókiennicza – Companhia de Fiação e Tecidos Lisbonenses. Na tamte czasy to było coś, czego w Lizbonie nikt do tej pory nie widział! Na 23 000 m2 prężnie działały przędzalnie… i tak przez następne 50 lat! Później mieściły się tu inne firmy m.in. drukarnia, ale i te przedsiębiorstwa wyniosły się z okolicy. Pofabryczne budynki niszczały i wyraźnie zaczynały popadać w ruinę. W końcu znalazł się prywatny portugalski inwestor – Mainside Investments, który w 2005 roku nabył teren i rozpoczął jego rewitalizację. Od 2008 budynki są oddane do użytku publicznego. W międzyczasie inwestor zdążył się już zmienić i obecnymi właścicielami LX Factory są Francuzi – grupa Keys Asset Management. Możecie o tym przeczytać tutaj.

Obecnie na terenie LX Factory działa ok. 200 firm wliczając w to kawiarnie, restauracje, sklepy, biura, etc. To miejsce, gdzie odbywają się koncerty, wystawy, imprezy. Wokół zaskakujące instalacje, dużo cegły, betonu, grafiti, czasem dziwne-nieprzypadkowe przedmioty. Miejsce dla hipsterów, ale nie tylko.

CO ROBIĆ

O jedzeniu kilka słów poniżej, więc przejdę od razu do zakupów. Tutaj przychodzi się na modne designerskie nabytki i szukanie niebanalnych przedmiotów. LX Factory ma za zadanie promować sztukę nowoczesną i użytkową, więc jest dużo konceptualnych sklepów. Bardzo znana jest księgarnia „Ler Devagar” z charakterystycznym podwieszonym u sufitu skrzydlatym rowerem. W „Ler Devagar” można spędzić naprawdę dużo czasu na czytaniu, bo książki piętrzą się aż po sufit. W niedzielę odbywa się tutaj targ LX Market otwarty od 11:00 – 20:00. Przyciąga on ostatnimi czasy tłumy zwłaszcza w sezonie. W LX Factory odbywają się też różne wydarzenia np. koncerty, wystawy, doroczne picie piwa rzemieślniczego. Na oficjalna stronie LX Factory zawsze znajdziecie informację co jest aktualnie w ofercie, a jest tego sporo. W dodatku czasem dla samych industrialnych wnętrz warto się tutaj przechadzać, bo jak się okazuje pójście w LX Factory do fryzjera może się okazać intrygujące! Ciekawostką jest dla mnie grupa „We Hate Turism Tours” , która…oprowadza turystów po Lizbonie!

GDZIE ZJEŚĆ I PÓJŚĆ NA KAWĘ

Dużo tu restauracji i kafejek, więc na pewno jedzenie jest jednym z punktów programu. Warto się udać do Rio Maravilha ze względu na dość osobliwe połączenie stylów i intensywną kolorystykę restauracji. Oprócz eklektycznego wnętrza największą dla mnie atrakcją są dwa tarasy widokowe wychodzące na Tag. Mam trochę nawet wrażenie, że jedzenie jest jakby dodatkiem do wszystkiego innego tutaj, bo oprócz przedziwnego wnętrza i tarasu jest też scena, gdzie niekiedy przygrywa zespół. Można też pograć w planszówki. Do tego na tarasie jest już rozpoznawalna rzeźba kobiety w kolorowe kwadraty szykująca się jakby do skoku. Jedzenie jest smaczne i odwołuje się do portugalsko-brazylijskiej kuchni. To dobre miejsce także na drinka. Warto pomyśleć o wcześniejszej rezerwacji, gdyż zdarza się kolejka, żeby wejść.

ADRES: Rua Rodrigues Faria, nº 103
LX Factory | Entrada 3 | Piso 4
1300-501 Lisboa

GODZINY OTWARCIA: WT. – CZW. 12:30 – 2:00, PT. – SOB. 12:30 – 03:00, NIEDZ. 12:30 – 00:00, PONIEDZIAŁKI ZAMKNIĘTE

Na kawę i ciasto trzeba iść do Landeau Chocolate, a właściwie bardziej na ciasto niż kawę, gdyż Landeau Chocolate słynie z najpyszniejszego ciasta czekoladowego…! 🙂 Nawet New York times pisał o tym cieście, że jest diabelnie dobre, o czym przeczytasz tutaj!:D Gdyby LX Factory było Wam nie po drodze, to zachęcam do udania się na Chiado lub do El Corte Inglés, gdzie również czeka na Was ciasto! 🙂 Marka została stworzona przez Sofię Landeau i niektórzy już okrzyknęli ciasto ciastem czekoladowym z Lizbony!

ADRES w LX Factory: R. Rodrigues de Faria 103

GODZINY OTWARCIA w LX Factory: NIEDZ. – CZW. 12:00 – 19:00, PT. – SOB. 12:00 – 23:00

Jeśli zależy Wam na dobrej kawie, to godna polecenia jest także kafejka Café na Fábrica zaraz przy wejściu na teren LX Factory. Ma raczej oszczędne wnętrze i może nie takie oszałamiające jak niektóre miejsca tutaj, ale wydaje mi się, że jest tam przyjemnie i bardziej tak „typowo portugalsko”.

ADRES: Rua Rodrigues Faria 103

GODZINY OTWARCIA: 11:00 – 22:30

Rio Maravilha, zdjęcie lisboa.convida.pt
Landeau Chocolate, zdjęcie z TripAdvisor
Café na Fábrica

JAK DOJECHAĆ

Autobusy: 714, 720, 724, 727, 732, 738, 742, 751, 756, 760

Tramwaje: 15E, 18E

Warto pamiętać, żeby zabrać ze sobą kartę VivaViagem, ponieważ wówczas jest taniej w autobusie i tramwaju niż jeśli płacicie bezpośrednio. O transporcie w Lizbonie i biletach możecie szczegółowo przeczytać tutaj.

CZY WARTO

No właśnie moje uczucia względem tego względnie nowego lizbońskiego projektu są mieszane. Z jednej strony uważam, że dobrze, że stara i niewykorzystana przestrzeń znalazła zastosowanie i ożyła ta mniej uczęszczana część Lizbony. Rozumiem, że miasto podąża za trendami i chce mieć swoją odpowiedź na hipsterskie tendencje. Lubię też takie przestrzenie, którym dało się drugą szansę. Włożono tutaj mnóstwo pracy, którą na pewno trzeba docenić. Mimo to myślę, że miejsce jest trochę przereklamowane. Jest m.in. drogo, drożej niż gdzieś indziej. Przychodzi dużo turystów i mam wrażenie, że w ogromnym stopniu LX Factory jest pod nich zrobione. Jeżeli trafi się na tłumy np. podczas LX Market, to wcale nie ma się przyjemności z bycia tam. Samo targowisko jest okay, nie jest to jednak nic niewiarygodnego. Moim zdaniem jeżeli jest się dłużej w Lizbonie np. 10 dni, to można odwiedzić. Jeżeli krótko, to jest mnóstwo fajniejszych miejsc do zobaczenia (ewentualnie jeśli jesteś fanem dizajnu). Co sądzicie? Jestem bardzo ciekawa Waszych opinii!

Jeżeli podobał Ci się ten wpis, to zapraszam po więcej na:

Lub do sklepu, jeżeli interesują Cię materiały do nauki portugalskiego:

Beijos e até já!

Ania