Jak kupić bilet na metro w Lizbonie?

Jest i on! Wymarzony urlop! Te wczasy w ukochanej Lizbonie! Już przebrnęliście przez wszystkie loty i odprawy i ten maleńki krok dzieli Was od pełnoprawnego bycia w Lizbonie… dostanie się do wynajmowanego mieszkania/pokoju hotelowego! Jak tu dojechać? Oczywiście najtaniej i najsprawniej zapewne metrem! 🙂

O METRZE I LOTNISKU

Pierwsza ważna wiadomość, gdy dolecicie na Portelę (nazwa lotniska w Lizbonie): czerwona linia metra dojeżdża pod samo lotnisko po portugalsku „Aeroporto”! Gdy wyjdziecie z terminalu nr 1 od razu po prawej stronie jest wejście do metra. Nie trzeba niczego szukać. Jeżeli lecicie tanimi liniami wylądujecie na terminalu nr 2, podstawiony autobus podwiezie Was na terminal 1 i stąd już bardzo blisko do metra. Inna ważna sprawa to czas kursowania metra. Metro zawsze jest otwarte od 6:30 do 1:00 w nocy. Metro kursuje w tych godzinach we wszystkie dni tygodnia i podczas świąt. Jeżeli macie ciężki bagaż lub nie chcecie się tłoczyć na ruchomych schodach, to po prawej stronie patrząc na wejście do metra jest winda i tym samym jesteście przy automatach, w których kupicie bilety. Tutaj raczej należy przygotować się na kolejkę, ale ona szybko idzie, więc nie należy na nią zważać. 🙂

ZAKUP BILETU W AUTOMACIE

Przychodzi Wasza kolej zakupu biletu. Należy kliknąć w ekran i wybrać język. Większość z Was pewnie wybierze angielski. Teraz warto wybrać opcję „bez karty” – „without card”, bo zakładam, że żadnej karty nie macie. Taka karta nazywa się „viva viagem” i kosztuje 50 centów jedna. Należy podać ilość kart. Załóżmy, że podróżujecie we dwoje, więc podajecie liczbę kart – 2. Kartę wraz z potwierdzeniem zakupu należy zachować. Kartę będziecie odbijać przy WEJŚCIU, ale i WYJŚCIU z metra. W innych środkach transportu ta karta też może obowiązywać. Wtedy odbijamy ją tylko przy wejściu za kierowcą np. w tramwaju czy autobusie.Po naciśnięciu słowa „dalej” – „next” wyskoczą nam różne opcje biletów.

BILET JEDNORAZOWY – kosztuje 1,50 € i po wejściu do metra obowiązuje bez ograniczeń przez 60 min. Po wyjściu z metra nie można go ponownie użyć. Obowiązuje także u przewoźnika Carris (autobusy, tramwaje).

ZAPPING na kartę wpłaca się określoną sumę pieniędzy. Możliwe wpłaty to: 3€, 5€, 10€, 15€, 20€, 25€, 30€, 35€, 40€. Karta umożliwia przejazdy u różnych przewoźników wg ich cennika. Z karty pobierane są pieniądze podczas korzystania z danego środka transportu. Opłata za wejście do metra przy karcie z zappingiem to 1,33€.

BILETY DOBOWE – obowiązują różne ceny w zależności od świadczonej usługi:

 • bilet za 6,40€ – obowiązuje 24h od pierwszego użycia i można go używać bez ograniczeń w metrze oraz u przewoźnika Carris (autobusy, tramwaje).
 • bilet za 9,50€ – obowiązuje 24 h od pierwszego użycia i można go używać bez ograniczeń w metrze, u przewoźnika Carris (autobusy, tramwaje) oraz na promie linii Cacilhas – Cais do Sodré, gdy przewoźnikiem jest firma Transtejo.
 • bilet za 10,55€ –obowiązuje 24 h od pierwszego użycia i można go używać bez ograniczeń w metrze, u przewoźnika Carris (autobusy, tramwaje) oraz w pociągach podmiejskich jeżdżących do Sintry, Azambuja, Cascais i Sado.

Wybieramy bilet, który chcemy zakupić i typ płatności: albo kartką albo gotówką. Potem na automacie wyskoczy zapytanie o fakturę, ale to pytanie ignorujemy, bo dotyczy jedynie osób z portugalskim NIPem. Aktywacja karty ma miejsce podczas pierwszego jej odbicia przy wchodzeniu do metra. WAŻNE! Kartę można ponownie używać i załadowywać na niej poszczególne rodzaje biletów. 

JAKI BILET NAJLEPIEJ KUPIĆ

Uważam, że nie opłaca się w ogóle kupowanie biletów pojedynczych. Potem wybór biletu wiąże się z miejscem Waszego zakwaterowania i tym co macie w planach. Dla mnie wygodny jest zapping, bo po prostu korzystam z różnych form transportu, a następnie doładowuję kartę, gdy skończą się środki. Zazwyczaj też nie doładowuję na niewiadomo jaką sumę, bo Lizbona jest dosyć kompaktowym miastem i ostatecznie dużo po niej chodzę zamiast jeździć. Gdy ktoś wie, że będzie dużo jeździł pociągiem np. na linii Cais de Sodré – Cascais, to na pewno opłaca się całodobowy bilet za 10,55€. Trzeba sobie więc przekalkulować, co jest dla Was najbardziej opłacalne i jak chcecie spędzać czas.

W wypadku, gdybyście potrzebowali jakichkolwiek konsultacji tutaj jest dostępna oficjalna strona metra.

Także powodzenia w zdobywaniu Lizbony metrem! 🙂 Czy artykuł był pomocny? Jeżeli Ci się podobał, zapraszam do polubienia mojego fanpage tutaj.

5 komentarzy

 1. Maja

  27 maja 2019 at 10 h 28 min

  Warto dodać, że na karcie może być załadowany tylko jeden typ biletu, czyli jeśli np. mamy bilet dobowy, a potrzebujemy skorzystać z zappingu, to musimy poczekać, aż bilet straci ważność. Chyba, że to się zmieniło już? Ta karta działa chyba też na Elevadores? Żeby ten bilet za 10,55 się opłacał bardziej niż zappingu to w ciągu 24 h trzebaby zmieniać środek transportu więcej niż 9 razy, więc faktycznie lepiej dobrze przekalkulować 😉

  1. Anna Skwarek

   28 maja 2019 at 14 h 37 min

   haha dzięki Maja! Ja mam pióro lekkie, ale z liczeniem już gorzej, więc nie wyliczyłam, że aż 9!.:D Także też wolę zapping. I tak, trzeba poczekać aż wyczerpie się dany typ biletu, żeby znowu na inny typ załadować. Ale chodzi Ci o Elevador de Santa Justa? Tak, ten bilet działa też na Elevador de Santa Justa, bo winda jest traktowana jako miejski środek transportu i obsługuje ją Carris. Wtedy dobrze mieć całodobowy bilet albo zapping, bo wejściówka obecnie kosztuje ponad 5 euro;/, a z kartą 1,45euro. Cenna uwaga! Dobrze, że czuwasz!

 2. Maja

  28 maja 2019 at 15 h 01 min

  A to nie na wszystkie windy? 🤔

  1. Anna Skwarek

   28 maja 2019 at 20 h 41 min

   Pozostałe z tego, co się orientuję są darmowe:D

 3. LX Factory w Lizbonie – Magellanka.pl

  5 sierpnia 2019 at 20 h 22 min

  […] Warto pamiętać, żeby zabrać ze sobą kartę VivaViagem, ponieważ wówczas jest taniej w autobusie i tramwaju niż jeśli płacicie bezpośrednio. O transporcie w Lizbonie i biletach możecie szczegółowo przeczytać tutaj. […]

Leave a Reply