Większość z nas z utęsknieniem czeka na lato: długie dni, ciepło, pełno owoców i warzyw, urlopy, więcej spotkań i weekendowych wypadów. I choć życie wspaniale toczy się przez cały rok, to latem toczy się jakby pełniej i barwniej. Trzeba jak najlepiej wykorzystać ten czas! Mam na to 10 pomysłów, które warto wcielić w życie. Niektóre z nich tak bardzo przyjemne i tak bardzo proste!

WYSTAW TWARZ DO SŁOŃCA

Ale nie tylko na plaży czy na leżaczku, chociaż tak też, tylko tak po prostu np. podczas drogi na zakupy. To przecież nic skomplikowanego. Należy przystanąć, obrócić twarz ku słońcu i zamknąć oczy. 🙂 Łatwizna, prawda? 🙂 Narzekamy na upały, ale nacieszmy się nimi, bo potem z kolei narzekamy na brak witaminy D. 😀 Poza tym nawet zwierzęta korzystają z takich dobrodziejstw i wręcz rozpustnie wygrzewają się na słońcu.

SPĘDŹ NOC W NAMIOCIE LUB HAMAKU

Chociaż może powinnam napisać: „spędzić noc w klimatyzowanym pomieszczeniu” zamiast „w namiocie lub hamaku” przy obecnych upałach, ale właśnie teraz opcja spania w namiocie lub nocnego leżakowania w hamaku jest jeszcze bardziej kusząca! Nie kojarzy Wam się z wolnością? Kto wie jak to jest spać w namiocie lub w hamaku pod chmurką, wie też, że letnią porą cudownie jest obserwować niebo. O tym poniżej. 🙂

SPÓJRZ W NIEBO

Bo w bezchmurne dni widać drogę mleczną, a w sierpniu jest czas na spadające gwiazdy…Chmury bajecznie się układają przy wschodach i zachodach słońca, nie wspominając już o wszelkich kolorach, których nawet nie jestem w stanie nazwać, bo są to tak nietypowe pomarańcze i purpury… W ogóle wydaje mi się, że lato to genialny czas na obserwację świata. Życie się zdaje toczyć sprężyściej i wyraziściej zwłaszcza w przyrodzie. I jak tu nie pójść z atlasem drzew do lasu lub nie zabawić się w ornitologa i nie podpatrywać ptaków?

MALUJ W PLENERZE

Jeśli malujesz lub rysujesz wydaje mi się, że to super pomysł. Weź sztalugę, farby i pędzle i zniknij gdzieś za miastem, by twórczo spędzić czas! A jeśli nie malujesz, to może właśnie postaw sobie takie wyzwanie i zacznij? Nie chodzi tu nawet o to, by być mistrzem sztalugi i potem chwalić się swoimi malunkami przed rodziną i przed znajomymi, ale by najzwyczajniej w świecie zaangażować umysł w coś kreatywnego, gdzie nareszcie odezwie się wyobraźnia, gdzie będziesz miał kontakt z materią, a nie znowu z ekranem komputera…Malowanie wspaniale pobudza zmysły, a do tego malowanie na łonie natury podwaja ten rodzaj relaksu… 🙂

WYCISZ SIĘ

To jest tak nam dzisiaj potrzebne! Trochę się schować, być off-line, pobyć z naturą, wyłączyć telefon i kompa, obyć się bez facebooków, instagramów, messendżerów i wszystkich innych rozpraszaczy. Wyciszenie uwalnia w nas pomysły, dodaje świeżości i energii na potem. Od pytań, które sobie zadajemy i tak nie uciekniemy, więc może lepiej po prostu je rozważyć w skupieniu. Aura letnia temu bez wątpienia sprzyja, bo pogoda zachęca do spacerów wśród natury i wszelkich innych aktywności na zewnątrz. A może wyciszenie znajdziecie we wcześniejszych porankach, które spędzicie na rozwój duchowy?

SKORZYSTAJ Z LETNICH FESTIWALI I WARSZTATÓW

Tak dla równowagi, by aż za bardzo się nie wyciszyć, proponuję skorzystać z licznych letnich wydarzeń. Gdy teatry, opery, filharmonie mają przerwę na czas wakacji, można w ten sposób zaspokoić kulturalne potrzeby . Festiwali jest do wyboru, do koloru. Muzycznych możecie szukać tutaj. Dla fanów muzyki fado i kultury portugalskiej podkreślę, że 28.06 w Grudziądzu odbywa się III Festiwal Muzyki Fado. Mnożą się też festiwale literackie. Do Nowej Rudy jedzie się między 13-19 lipca na festiwal Góry Literatury, w sierpniu ląduje się w Szczebrzeszynie na Festiwalu Stolica Języka Polskiego, a we wrześniu spotyka się w Siennej na Stacji Literatura. O festiwalach literackich 2019 możecie przeczytać tutaj. Latem organizowane są też liczne warsztaty. Możecie się zapisać na warsztaty tworzenia szydełkowych pufów albo koronki renesansowej🙂 Szczegóły o warsztatach rękodzielniczych tutaj. Rodzajów warsztatów jest mnóstwo: od edukacji emocjonalnej dla kobiet po turnusy roślinne dla młodzieży. Myślę, że to może być świetna odskocznia.

ZAPROŚ ZNAJOMYCH NA WSPÓLNE GOTOWANIE

Albo pod każdym innym pretekstem, wypraw po prostu imprezę. 🙂 Fajnie jednak, gdy nie jest to posiadówa i macie frajdę przy wspólnym robieniu czegoś konkretnego, a gotowanie ma to do siebie, że wprowadza element zabawy i przy okazji wszyscy się potem najedzą. Poza tym co chwilę się teraz rozmawia o jedzeniu, więc i tak wszystko zmierza do talerza 😀 Może skorzystacie z magellankowych przepisów? Zapraszam w takim razie do zakładki „OD KUCHNI„. Jeżeli nie macie ochoty na bałagan po gotowaniu i wolicie być na świeżym powietrzu, to może kolejna propozycja jest bardziej dla Was.

BIESIADUJ PRZY OGNISKU

Kiełbaska z ogniska, pieczony na struganym kiju chlebek? Może ktoś zagra na gitarze, a ktoś inny zaśpiewa? Wieczór przy ognisku nie musi być tylko letnim marzeniem… Teraz często się grilluje, co też jest fajne, ale ognisko wytwarza zupełnie inny klimat. Zawsze się rozmarzam patrząc w ogień i mogę to robić godzinami. Wydaje mi się, że wiecie o czym mówię. To jak, kto tego lata organizuje ognisko? Chętnie się wproszę. 🙂

PÓJDŹ NA PIKNIK

Jak najwięcej czasu warto spędzać teraz na dworze. Posiłki same w sobie mogą być przygodą i ta odrobina jedzeniowej fantazji jak najbardziej przyda się latem. Świetną opcją wydaje się niedzielny śniadaniowy piknik na trawie. Można od razu połączyć to z czytaniem książki, opalaniem, przeglądaniem gazety albo zwyczajnie spędzaniem czasu z rodziną i znajomymi. Kawa w termos, owoce w zapasie, kanapek moc i można siedzieć/leżeć do wieczora!

MAJSTERKUJ

Na koniec coś z domowych inspiracji. W domu jest zawsze mnóstwo do zreperowania. Czasem też dobrze jest odmienić stary mebel i nadać mu nowe życie. Lato wydaje się wprost perfekcyjne na takie historie! Podczas upałów wszystko szybko schnie, a mebel można po pomalowaniu lub lakierowaniu wystawić na dwór i zapach nie unosi się w pomieszczeniu. Latu towarzyszy też ogólna atmosfera remontowa i jakoś z łatwością się jej ulega…:)

Zainspirowani? To lato należy do Was!

Ten tekst jest ciągiem cyklu o tym, co warto robić podczas każdej pory roku. Odsyłam też do artykułów o jesieni, zimie i wiośnie.

A jeżeli podobał Ci się ten wpis, to zapraszam po więcej na:

Lub do sklepu, jeżeli interesują Cię materiały do nauki portugalskiego:

Beijos e até já!

Ania