Kochani, co to dla Was znaczy dobrze żyć? O Corze Coralinie, brazylijskiej poetce i cukierniczce, już czytaliście w tym wpisie. Dzisiaj tłumaczę dla Was wywiad, którego udzieliła w bardzo podeszłym wieku i w którym odpowiedziała właśnie na to pytanie. Wydaje mi się, że to w jaki sposób mówiła, było nierozerwalne z tym jak pisała. Po prostu z ust Cory płynęła poezja. Nasyćcie się jej mądrością!

– Co to dla Pani znaczy dobrze żyć?

– Nie boję się upływu lat i nie myślę o starości. I mówię pani: niech pani o tym nie myśli. Niech pani nigdy nie mówi starzeję się lub staję się stara. Ja nigdy tak nie mówię. Nie mówię, że słabo słyszę. Oczywiście, że gdy potrzebuję pomocy, mówię, że jej potrzebuję.

Zawsze staram się czytać i być na bieżąco. To pomaga mi przezwyciężyć życiowe trudności. Czytanie i praktykowanie tego, co się czyta to najlepszy przewodnik. Dobrze jest być zawsze aktywnym i nie spać w ciągu dnia. Niech pani też sobie nie powtarza, że o pani zapominają, ponieważ w ten sposób jeszcze mniej się panią pamięta.

Nigdy nie mówię, że jestem chora. Zawsze sobie powtarzam: świetnie się czuję. I nigdy też nie mówię, że jestem zmęczona. Żadnych negatywnych słów.

Im więcej pani mówi o tym, że jest pani zmęczona i nikt o pani nie pamięta, tym bardziej tak jest. Najpierw przekonuje pani o tym siebie, a potem innych. Lepiej więc milczeć. Wie pani, że mam dużo lat.

Wiem, że urodziłam się w poprzednim stuleciu i że reprezentuję wszystkie grupy wiekowe, ale nie wiem czy jestem stara.

Pani myśli, że jestem? Mam świadomość, że jestem sobą. Codziennie próbuję pokonać własną osobowość, rozkruszając we mnie wszystko, co stare i obumarłe, ponieważ walczyć jest słowem żywym, które podnosi słabych i określa silnych.

Ważne jest siać, powodować miliony życzliwych i przyjaznych uśmiechów.

Próbuję „siać” optymizm i „sadzić” ziarna pokoju i sprawiedliwości.

Mówię z nadzieją to, co myślę. Myślę z wiarą o tym, co robię. Robię z miłością to, co powinnam zrobić.

Wysilam się, by być każdego dnia lepszą, ponieważ dobroci też się uczy.

Poniżej znajdziecie wpis w jego brazylijskiej wersji:

https://osegredo.com.br/o-que-e-viver-bem-cora-coralina/

Wspaniały wywiad, prawda?

Jeżeli podobał Ci się ten wpis, to zapraszam po więcej na:

Lub do sklepu, jeżeli interesują Cię materiały do nauki portugalskiego:

Beijos e até já!

Ania

P.S. Autorem obrazu jest Guignard, brazylijski malarz. Grafikę zaczerpnęłam z:

http://www.bolsadearte.com/artistas/cotacoes/artista/62/