Stało się! Strzała amora Cię dopadła i wybrankiem okazał się Portugalczyk! (Tak, tak, celowo piszę Portugalczyk, bo chemia działa częściej między Polkami a Portugalczykami niż Polakami i Portugalkami). 🙂 Po pewnym czasie okazuje się, że to coś tak poważnego, że staniecie na ślubnym kobiercu! Jak to wszystko będzie wyglądało? Jakie są ślubne i weselne obyczaje w Portugalii? Ekscytacja miesza się z lekkim przerażeniem. Mam nadzieję, że tym wpisem Cię jednak uspokoję. Będzie wspaniale!

Kolekcja zaproszeń Porto przygotowana przez @mirtilodesign Na zdjęciach także winietki.

KIEDY ŚLUB I WESELE

Zarówno w Polsce jak i w Portugalii wybiera się cieplejsze miesiące na zawarcie związku małżeńskiego. W Portugalii rzadziej bierze się śluby zimą. W Polsce z kolei mamy przesąd, że dla powodzenia małżeństwa ważne jest, by miesiąc zawierał literę „r”. Najpopularniejszym miesiącem na ślub i wesele w PT jest wrzesień. Portugalczycy raczej odwlekają decyzje o ślubie i dzieciach. Obecnie najczęściej wstępują w związek małżeński daleko po trzydziestce. W Polsce bywa różnie, ale nikogo nie dziwi ślub podczas studiów lub tuż po studiach. W Portugalii to dosyć wcześnie.

ZAPROSZENIA

Różnice kulturowe pojawiają się także w kwestii zaproszeń. W Polsce do zapraszania podchodzi się bardziej formalnie. Często wypada udać się osobiście, choć wiem, że to też zależy od regionu. W Portugalii wystarczy telefon lub mail i goście czują się zaproszeni. W PT zaproszenia na ogół nie są imienne, co bywa dosyć wygodne dla młodych. Jak wiemy w PL trzeba mieć specjalnie dedykowane komuś zaproszenie. Poza tym w Polsce raczej zaznacza się na zaproszeniu, że zamiast kwiatów państwo młodzi życzą sobie coś innego: butelkę wina, książki, słodkości, karmę dla zwierząt do schroniska, środki czystości do domu dziecka, itd. Takiego zwyczaju w Portugalii nie ma. W PT zdarza się też, że używa się zawiadomień o dacie ślubu tzw. „save the date” nim rozda się właściwe zaproszenia już ze szczegółami o godzinie, miejscu, potwierdzeniu przybycia, itd. W PL przyjęło się, że zaprasza się najpóźniej 3 miesiące przed wydarzeniem.

Poniżej film, który przedstawia kolekcję zaproszeń ślubnych Portugalia 2022 wzór Porto 🇵🇹 🇵🇱 @mirtilodesign

Menu w kolekcji Porto – @mirtilodesign

OBRĄCZKI

Tutaj można się rzeczywiście zdziwić. Obrączka w Polsce noszona jest na prawej dłoni i jak mówi tradycja, gdy przechodzi na rękę lewą, oznacza wdowieństwo. W Portugalii zarówno pierścionek zaręczynowy jak i obrączka noszone są na lewym palcu serdecznym. Obie tradycje mają solidne uzasadnienie. Lewa ręka jest bliżej serca, zaś prawa to ręka, którą się witamy (od razu ktoś może zwrócić uwagę na nasz stan cywilny). Także prawą ręką składamy przysięgę. Innym symbolem miłości w szczególności na północy Portugalii jest naszyjnik Coração de Viana. Obdarowana naszyjnikiem kobieta nosi go blisko serca. Tradycja wywodzi się z miejscowości Viana de Castelo, gdzie rozpowszechniony jest kult Najświętszego Serca Jezusa Chrystusa.

Serce z Viany: „Coração de Viana” obecne na zaproszeniach ślubnych – @mirtilodesign kolekcja Portugalia 2022. Zaproszenia zostały przygotowane w dwóch wersjach językowych: portugalskiej i polskiej.

Coração de Viana na zaproszeniach ślubnych @mirtilodesign Zaproszenia zostały przygotowane w dwóch wersjach językowych: portugalskiej i polskiej.

ŚLUB KOŚCIELNY – ZWYCZAJE
 • Ceremonia zaślubin ma miejsce dużo wcześniej niż w Polsce. W opowieściach par powtarzają się godziny między 11-13.
 • W PT msza jest dłuższa niż w PL podczas ślubów.
 • W PT dostaje się broszurkę z przebiegiem mszy (jakie czytanie, pieśń, modlitwa, kto będzie przemawiał)
 • W PT liczni są drużbowie oraz druhny. To oni najpierw wchodzą do kościoła. Później pojawia się narzeczony panny młodej ze swoją mamą, gdyż to matka prowadzi syna do ołtarza. Następna para to mama panny młodej i tata pana młodego i dopiero świadkowie. Na końcu wchodzi panna młoda prowadzona przez swojego tatę.
 • Drużbowie, druhny oraz świadkowie są bardzo zaangażowani w pomoc przy całej ceremonii.
 • Zwyczajem jest, że panna młoda się spóźnia. Nawet ponad 1h! Jest to możliwe ponieważ najpierw wchodzi do kościoła pan młody z rodziną.
 • Copo-de-água to przekąska dla gości przed ślubem. Goście już wtedy spożywają alkohol, głównie wina.
 • Ciekawą tradycją, gdy już zdarzy się ślub podczas lat akademickich lub gdy wśród gości są przyjaciele ze studiów, jest rozłożenie na ziemi przed młodymi po wyjściu z kościoła capas dos trajes académicos. Są to nakrycia wierzchnie, peleryny, które żakowie noszą podczas studiów uniwersyteckich.

Wzór zaproszeń Lizbona z kolekcji Portugalia 2022 @mirtilodesign

WESELE – ZWYCZAJE
 • W Polsce wesela mają miejsce w restauracjach/namiotach weselnych, podczas gdy w Portugalii wesela odbywają się w quintach, dużych posiadłościach otoczonych bajecznymi ogrodami.
 • W Polsce raczej przychodzi się z osobą towarzyszącą. W Portugalii, jeśli nie jest się w związku, przychodzi się samemu.
 • W Portugalii rzadko są konkursy albo wodzirej.
 • W Portugalii nie zawsze się tańczy na weselu. Często jest to po prostu rozmowa przy jedzeniu. W Polsce bardzo trudno sobie wyobrazić imprezę bez tańców.
 • W PT wszyscy tańczą razem, a nie tak jak często w PL w parach.
 • Ważnym elementem w PT jest taniec córki z ojcem i syna z matką. Fajnie, że również w PL, choć może w trochę inny sposób, podkreśla się rolę rodziców podczas wesela (prezent, piosenka „Wspaniałych rodziców mam”, podziękowania, itd.).
 • W trakcie tańców w PT wystawiają stół z serami i deserami oraz bar z alkoholem.
 • Zanim przyjdzie czas na pierwsze danie, to w Portugalii czeka nas mnóstwo przystawek. W PL od razu zaczynamy od konkretów.
 • W Portugalii bardziej restrykcyjnie podchodzi się do kolejności dań. Po przystawkach na stół wjeżdża w odpowiednich odstępstwach czasu zupa, dania rybne, a następnie dania mięsne.
 • W Polsce wiadomo, że stoły muszą uginać się od jedzenia, w Portugalii jest znacznie skromniej, chociaż oczywiście wszystkie dania są wykwintne.
 • W Polsce na tradycyjnych weselach alkoholem dominującym jest wódka, w Portugalii wino i piwo. Spotkałam się również w obu krajach, że alkoholem wiodącym była whiskey.
 • W PT w czasie posiłków mogą się zdarzyć przemowy albo odpowiednik okrzyków w stylu „gorzka wódka”. W PT mogą krzyczeć: „vivam os noivos” – „niech żyją państwo młodzi”.
 • W trakcie wesela w PT państwo młodzi znikają na sesję fotograficzną.
 • W Portugalii panna młoda często wybiera tren do sukienki, a pan młody, jego rodzina i świadkowie noszą frak.
 • Portugalki zakładają na wesela sukienki do ziemi w przeróżnych kolorach. Dobrze jest, gdy coś się błyszczy, zatem cekiny i świecidełka mile widziane. W wersji bardziej snobistycznej toczki pojawiają się na głowach pań.
 • Prezent ślubny to w obu krajach najczęściej pieniądze:)
 • Jest możliwe, że z portugalskiego wesela wyjdziesz później niż para młoda. Nowożeńcy mogą opuścić swoje wesele przed jego zakończeniem.
 • W PT można dostać specjalny urlop, gdy bierze się ślub. Jest to licença do casamento, która wynosi 15 następujących po sobie dni.
 • W PT ważny jest miesiąc miodowy. Para młoda bardzo często „zalicza” wtedy wakacje życia daleko za granicą.

Zaproszenia z kolekcji Portugalia 2022 – Lizbona @mirtilodesign

Trzeba wziąć pod uwagę, że zarówno w Polsce jaki i w Portugalii nie ma jednego schematu na ślub&wesele. Wiadomo, że każda ceremonia jest dla przyszłych małżonków jedyna i niepowtarzalna. We wpisie przedstawiono jedynie ogólne obserwacje. Ciekawa jestem jakie są Wasze doświadczenia. Co Was zdziwiło na portugalskim ślubie i/lub weselu?

Na koniec chciałabym podziękować w szczególności księdzu Janowi (João Pedro Jan), Kasi oraz Ani za to, że podzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat ślubów i wesel w Portugalii. We wpisie wykorzystałam wzory zaproszeń o motywach portugalskich za zgodą Ani Jagody Mrożek – Mirtilo Design. Ania tworzy autorskie kolekcje zaproszeń inspirowane Portugalią. Zdjęcia papeterii ślubnej pochodzą z sesji stylizowanej, w której udział brali: Organizacja i Papeteria: @mirtilodesign / Pastéis de nata: @cafelisboa.krakow / Pierniczki: @_osloda / Ozdoby do butów: @coquet_ / Kwiaty: @pracownia.rozkwita / Przestrzeń i elementy dekoracji: @saszamalisz / Zdjęcia: @anna_jagoda_mrozek / Obrączki: Pracownia Złotnicza Paweł Pajerski Nowy Targ

Jeżeli spodobał Ci się ten wpis, to:

 • polub mnie na fb
 • zajrzyj na Insta
 • wpadnij do grupy nauki portugalskiego
 • zapisz się do newslettera, by otrzymać darmowego e-booka o Portugalii! Koniecznie potwierdź subskrypcję.

Do zobaczenia! Até já!