„Pada śnieg, pada śnieg, dzwonią dzwonki sań…” – słyszymy w piosence. Tak, tak, już przyszedł czas na prezenty świąteczne i przedbożonarodzeniową krzątaninę! Dla tych, którzy szukają na blogu inspiracji świątecznych dla miłośników Portugalii, mam dobrą wiadomość. Oto dwa wpisy, w których znajdziecie listę podpowiedzi, co kupić fanom Portugalii: „prezentownik” oraz tekst „10 pomysłów na prezent dla kochających Portugalię.” To zestawy dla Polaków zakochanych w Portugalii, ale jaki prezent kupić Portugalczykom pod choinkę?:D Albo przy innej okazji?:D

Kto się oprze? Zdjęcie ze strony Wedla.
1. TYPOWE POLSKIE PRODUKTY SPOŻYWCZE

Zaczynam dość mało oryginalnie, ale sądzę, że jest tak dużo produktów z Polski, które mogą smakować Portugalczykom, że aż trudno nie pokusić się o szybkie zestawienie. No powiedźcie, któremu Portugalczykowi uszy się nie trzęsą, gdy wcina śliwki w czekoladzie, złote prince polo najlepiej w rozmiarze XXL, tradycyjne wedlowskie ptasie mleczko albo toruńskie pierniki? Do tego dodajmy krówki, delicje, grześki, jeżyki, michałki… Okazuje się, że przodujemy w słodkościach. Nie tylko! Prawdziwym rarytasem są oczywiście wszelkiego rodzaju kiszonki. Może ogórki kiszone czy kapusta kiszona średnio pasują pod choinkę, ale warto je rozważyć przy innych okazjach. Podobnie jest z zakwasem buraczanym (zakwasownia.pl sprzedaje zakwasy w super fajnych butelkach), marynowanymi grzybkami czy innymi przetworami np. z jagód. Nie wspominając już o kabanosach, które mój znajomy namiętnie woził z Polski lub oscypkach. A jakie są Wasze spożywcze typy na prezent dla obcokrajowców?:D

Zdjęcie: cedc.com
2. ALKOHOLE

W wyborze alkoholi nie jestem najlepsza, więc ten podpunkt potraktuję bardziej pobieżnie, choć i w tym prezentowym temacie mam przetarte szlaki. Żubrówka niekiedy jest dostępna w Pingo Doce, ale mimo wszystko uważam, że może to być dobry prezent, bo jednak żubr na etykiecie, zwierzę charakterystyczne dla naszych terenów, i jeszcze to źdźbło w środku, to coś innego. Trafiona wydaje się też śliwowica, bo jest na bazie śliwek węgierek, a one też kojarzą mi się z Polską. Uważam, że też polskie piwo może Portugalczykom inaczej smakować niż ich typowe marki, więc też bym rozważyła. Jeszcze z wódek wzięłabym pod uwagę soplice smakowe i wódkę Chopin ze względu na oczywiste połączenie, że Chopin powinien jednoznacznie kojarzyć się z Polską.

Kosmetyki marki SVOJE. Zdjęcie ze strony producenta.

3. KOSMETYKI

Mam wrażenie, że w Portugalii biedniej, jeśli chodzi o fajne kosmetyki. W PL jest dużo rzemieślniczych kosmetyków – małych firm, które oferują naturalne produkty. Wystarczy wejść do drogerii, by się przekonać ile jest kosmetyków typu „vegan”. A poza drogeriami jest pełno niszowych firm, których oferta naprawdę zaskakuje. I ten design! Trudno czasem nie kupić dla samego opakowania!:D Sądzę, że dla Portugalek polskie kosmetyki, to może być naprawdę miły prezent na Boże Narodzenie i nie tylko.

Zdjęcie: Huta Julia, Kolekcja Metropolis.
4. KRYSZTAŁY

Czy wiecie, że polskie kryształy są znane na cały świat? Huta Julia podaje, że do 2019 eksportowała około 80% kryształowych dzieł sztuki głównie do Brazylii, Arabii Saudyjskiej, USA, Maroko i Francji. Zacytuję z wywiadu dostępnego tutaj: ” (…) Klienci wychodzą z założenia, że wino za kilkaset euro zasługuje na ładne kieliszki. W Arabii Saudyjskiej podobnie myśli się o karafkach, a w Maroko o literatkach do herbaty.” No właśnie, czyż portugalskie wino nie zasługuje na najwyższej jakości kryształowe kieliszki?:D Jak najbardziej!:D

Ceramika z Bolesławca. Zdjęcie pochodzi ze strony firmy: manufakturawboleslawcu.com
5. CERAMIKA Z BOLESŁAWCA

Mimo, że portugalskie „azulejos” i portugalska ceramika zachwycają, to myślę, że dla Portugalczyków polska tradycyjna ceramika może się okazać egzotyczną. Bez wątpienia w polskich markach przoduje ceramika z Bolesławca. Uważam, że dużym atutem tej ceramiki są często błękitno-białe wzory, które bardzo dobrze wkomponowują się we wzory portugalskie tak, że swobodnie można je łączyć na stole w eklektyczne konfiguracje. Zresztą właśnie to robię u siebie w domu i świetnie mi to pasuje!:P

Plakat Ryszarda Kai.
6. PLAKATY RYSZARDA KAI

Nie wiem czy wiecie, ale polska szkoła plakatu cieszy się międzynarodowym uznaniem. Artyści – plakaciści, którzy zapoczątkowali grupę w latach 60-tych XX wieku, mają swoich bardziej współczesnych kontynuatorów. Jednym z nich jest, niestety już zmarły, Ryszard Kaja. Bardzo wszechstronny i utalentowany tworzył przeróżne prace, ale w grafice użytkowej z pewnością zasłynął z cyklu plakatów o Polsce. Tematem tych prac są polskie regiony i miejscowości. Genialny prezent dla obcokrajowców! Wysoka estetyka, przystępna cena plakatów, możliwość wybrania regionu/miejscowości, z którą Portugalczycy kojarzą sobie akurat Polskę, a także łatwość przewiezienia plakatu (otrzymuje się w tubie, która wraz z pracą jest lekka) sprawiają, że to wymarzony prezent pod choinkę. W domu też mam jeden z plakatów Kai i cały czas cieszy oko. Plakaty dostępne np. tutaj.

Anglojęzyczny album o Polsce.
7. ALBUMY O POLSCE

To też może być niebanalny prezent. Moja portugalska koleżanka była zachwycona, gdy na zdjęciach we właśnie podarowanym albumie o Polsce, zobaczyła ośnieżone Tatry. Niesamowicie się rozmarzyła i od razu zachciało jej się tutaj szybciej przyjechać! Jeżeli Wasi portugalscy bliscy/znajomi mówią po angielsku, to album o Polsce jest świetnym pomysłem, który przybliża dziedzictwo naszego kraju i prowokuje do rozmów o kulturze i historii. Polski krajobraz dla Portugalczyków jest atrakcyjny poprzez swoją inność, więc album na pewno ich zaciekawi.

Bursztyny. Zdjęcie pochodzi ze strony amber.com.pl
8. BURSZTYNY

Kamień, który zawsze będzie się kojarzył z Bałtykiem. Może nam spowszedniał, ale na świecie jest bardzo ceniony i uważany za piękny. Bursztyny na prezent mogą mieć też różną formę. Nie musi być to od razu biżuteria. Można przecież kupić bursztyny na nalewkę. To Ci dopiero intrygujący prezent dla obcokrajowca! Nie wspominając już o możliwych innych droższych i tańszych zestawieniach jak breloczki z bursztynem czy klosze do lamp albo obrazy z bursztynu. Jest to na pewno niepowtarzalny prezent!

Płyta winylowa z muzyką Chopina.
9. PŁYTA CD/WINYLOWA Z MUZYKĄ CHOPINA

Zawsze, gdy myślę o Portugalczykach, to doceniam w nich wrażliwość na muzykę. Wydają mi się bardzo umuzykalnieni. Oczywiście pierwsze moje muzyczne skojarzenie z Portugalią to fado, ale nie tylko. Lizbona kojarzy mi się z grajkami na ulicach. Znajomi pędzą na zajęcia do szkoły muzycznej. Chodzi się dużo na koncerty. Żyje się muzyką. Stąd warto pomyśleć może o prezencie trochę w starym stylu takim jak płyta winylowa albo CD? Wiem, że wszystko jest teraz na Spotify, etc., ale dla kolekcjonerów winyl to wciąż frajda. Oczywiście nie musi być to od razu Chopin. Mój znajomy ze słuchu podśpiewywał sobie „Grażkę” Domowych Melodii, bo akurat poszedł na koncert organizowany przez polską ambasadę. Także na pewno znajdziecie coś muzycznego w gustach swoich Portugalczyków.

Jedna z wielu propozycji anglojęzycznych o polskiej kuchni.
10. ANGLOJĘZYCZNA KSIĄŻKA KUCHARSKA O POLSKIEJ KUCHNI

Jednak wielu Portugalczyków zna angielski, więc może warto pokusić się o książkę kucharską z typowymi polskimi przepisami. Nie mam żadnej takiej pozycji w swojej biblioteczce, więc nie podam Wam konkretnego anglojęzycznego tytułu, który bym poleciła, ale uważam, że to może być udany prezent zwłaszcza dla miłośników kulinarnych eksperymentów. Jak się póżniej okazuje poprzez kontrakt kulturowy, polska kuchnia ma wiele pyszności do zaoferowania. Wiadomo, że zaczniemy od pierogów, barszczu, żurku w chlebie i schabowego, ale czemu nie pójść dalej i nie poszukać jeszcze bardziej wyszukanych smaków jak np. łemkowskie fuczki z kiszonej kapusty albo rogale marcińskie. Dobry pomysł na prezent, by także rozpocząć dyskusję na temat kuchni obu krajów.

A Wy? Co byście zaproponowali na prezent dla swoich Portugalczyków? Jestem bardzo ciekawa Waszych pomysłów i mam nadzieję, że to zestawienie naprawdę Wam się przyda.

A jeżeli podobał się Wam ten wpis, to zapraszam po więcej na:

Lub do sklepu, jeżeli interesują Was materiały do nauki portugalskiego:

Beijos e até já!

Zdjęcie główne: freepik