Powiem Wam, że zaszalałam. Nie sądziłam, że wyrabianie ciasta francuskiego wymaga tyle cierpliwości, oddania, uwagi i do tego jest takie czasochłonne! Ma jednak dwa fantastyczne plusy, które negują wszelkie minusy. Pastéis de nata (wym. paszteis dy nata), jeżeli wytrwa się do końca i wyrobi się ciasto prawidłowo, są boskie z tak wypieczonym kruchym spodem! Dodatkowo wałkowanie, ugniatanie, rozwijanie ciasta nieprawdopodobnie mnie zrelaksowało. Jak wiecie, dużo czasu spędzam on-line i taki kontakt z materią kompletnie zajął moje myśli. Uważam, że to świetny detoks dla wciąż zapracowanego mózgu. Serdecznie więc polecam dla bardzo zajętych umysłowo! 🙂

SKŁADNIKI NA 600 g CIASTA FRANCUSKIEGO:

300g mąki pszennej

200 ml zimnej wody

200g zimnej margaryny/masła*

5g soli

*UWAGA! Z tego, co wiem certyfikowane pastelarias (wym. pasztelarias, cukiernie) używają margaryny. Może to mniej zdrowo, ale wiele tradycyjnych przepisów ma w swojej pierwotnej formie właśnie margarynę np. rogale marcińskie. Schłodzona margaryna mniej się też topi niż masło, więc ja użyłam margaryny.

CZAS PRZYGOTOWANIA: KILKA H (dużo czasu w lodówce)

TRUDNOŚĆ: TRUDNE

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

 1. Do szklanej miski wrzuć mąkę i sól. Dolej wodę i wymieszaj. Potem stwórz z ciasta kulkę.
 2. Ciasto ułóż na ścierce kuchennej i nożem wyznacz na cieście krzyż. Zawiń ciasto i włóż do lodówki na około 15 min.
 3. Zawiń margarynę w folię spożywczą. Rozbijaj margarynę wałkiem aż do utworzenia z niej spłaszczonego kwadratu. Tak rozbitą margarynę włóż do lodówki na około 15 min.
 4. Posyp blat niewielką ilością mąki. Wyjmij ciasto i utwórz z ciasta kwadrat. Potem rozwałkuj każdą z czterech części kwadratu tak, by stworzyły się wydłużone „skrzydła”. Zostaw więcej ciasta po środku.
 5. W miejscu, gdzie jest więcej ciasta, połóż margarynę wyjętą z folii. Następnie całkowicie zawiń margarynę w „skrzydła” tak jakby to była paczka.
 6. Odwróć zawiniątko, rozwałkuj, żeby margaryna się ujednoliciła z ciastem. Uwaga! Jeżeli ciasto już na etapie nr 6 zaczyna się topić, dajcie ciastu odpocząć na 1h do lodówki, żeby się scaliło.
 7. Teraz jest ważny moment. Sześć razy trzeba zawinąć ciasto. Jak?
 8. Posyp blat szczyptą mąki. Rozwałkuj ciasto na kształt długiego prostokąta.
 9. Złoż ciasto na trzy: jeden kraniec do środka i na niego nałożony drugi. Usuwaj nadmiar mąki pędzelkiem. To pierwsze zawinięcie ciasta.
 10. Ułoż ciasto przed sobą jakby to była książka, którą chciałbyś otworzyć lewą ręką. Kraniec górnej warstwy musi być dociągnięty do warstwy dolnej. Teraz rozwałkuj. To drugie zawinięcie ciasta.
 11. Teraz włóż do lodówki na 1h w folii spożywczej. Koniec etapu 1.
 12. Powtórz proces zawijania ciasta jeszcze 3 razy. (Tak, co drugie zawinięcie ciasto trzeba włożyć do lodówki). Po 6-tym razie ciasto przed użyciem powinno być w lodówce 2h.
 13. Ciasto może zamrozić. Powinniście otrzymać ok. 600g ciasta.

Tym oto fantastycznym sposobem otrzymaliśmy ciasto francuskie, które można wykorzystywać w wielu przepisach. Mi będzie potrzebne do cudownie przepysznych pastéis de nata. Przepis na nie znajduje się tutaj.

Zapraszam Was do polubienia magellanka.pl na fb lub śledzenia na Instagramie. Dziękuję! 🙂 I jeszcze może powałkujemy słówka? 😀

SŁOWNICZEK

uma massa folhada (wym. uma masa foljada) – ciasto francuskie

uma massa folhada caseira (wym. uma masa foljada kazejra) – ciasto francuskie domowej roboty

uma massa folhada de compra (wym. uma masa foljada dy kompra) – kupione ciasto francuskie

a água (wym. a agła) – woda

o rolo (wym. u chrolu) – wałek

esticar (wym. (y)sztikar) – rozwałkować

misturar (wym. miszturar) – mieszać

embrulhar (wym. embruljar) – zawinąć

modelar (wym. modelar) – formować

cobrir (wym. kubrir) – pokryć