Łucję Dudzińską poznaję w Stroniu Śląskim. Poetka, animatorka kultury, redaktorka, wydawca. Bardzo energiczna, uśmiechnięta i z charyzmą. Świetnie się gada, nie odczuwam pokoleniowej różnicy wieku. Opowiada o swoim zaangażowaniu w to, czego się podejmuje. „Jak postawiłam na narty, to były tylko narty. Jak zajęłam się poezją, to była tylko poezja” – mówi. Podoba mi się to oddanie dla sprawy. Dzięki tej znajomości zaczynam bliżej interesować się działalnością Grupy Literycznej Na Krechę, której Łucja jest założycielką. Śledzę też działania Fundacji Otwartych na Twórczość (akronim FONT) prowadzonej przez Łucję.

GRUPA LITERYCZNA NA KRECHĘ

Grupa Literyczna (bo literacka i artystyczna) Na Krechę działa ogólnopolsko od 2011 roku. Gromadzą się wokół niej osoby związane z szeroko pojętą sztuką: z poezją, prozą, krytyką literacką, muzyką, malarstwem i fotografią. Artyści często się nie znają i działają na swój rachunek, mimo, że to właśnie tu znajdują miejsce na swój indywidualizm i prezentują swoją twórczość. Grupa wspiera literacko-artystyczne akcje członków, a także promuje ich nowatorską działalność. Na Krechę to też: poetycka seria wydawnicza, wiele wydarzeń, wystaw, spotkań, warsztatów, konkursów… No i właśnie ta akcja antyWalentynkowa! Akcja, która z poznańskiej – lokalnej stała się ogólnopolską (a niekiedy nawet „zadziała się” poza granicami Polski)!

POETYCKIE ANTYWALENTYNKI

Wchodzę do fryzjera z plikiem pocztówek. Zaprzyjaźniona fryzjerka uśmiecha się szeroko: „Co tam dla mnie masz?” – pyta. Trochę zaczynam się plątać. Jak tu powiedzieć, że piszę wiersze? Na pocztówkach są erotyki, w tym jeden napisany przeze mnie. Tak trochę prześmiewczo o 14.02. Poetyckie antyWalentynki mają na celu przeniesienie akcentów: z walentynkowego serduszkowo – balonowego kiczu na bardziej wymagający – na upowszechnienie czytania poezji w przestrzeni publicznej. Stwierdziłam, że u fryzjera chętnie sięga się po coś do czytania i oto jestem u Oli z moim poetyckim zawiniątkiem. To było z pewnością dla mnie wyjście poza strefę komfortu. Potem już nabyłam większej pewności siebie i tak kartki pocztowe wylądowały w jednej z moich ulubionych kawiarni, w piekarni z wnętrzem stylizowanym na okres międzywojenny, gdzie sprzedawca tak opowiada o chlebie, że podejrzewam, że sam pisze wiersze… Część z kolei została wysłana na Ukrainę do tamtejszej Polonii… W tym roku wiersze trafiły do sklepu muzycznego i do kaliskiej biblioteki. Wydaje mi się, że to nie tylko zachęcanie innych do sięgnięcia po poezję, ale także romantyczny gest w Dzień Św. Walentego, by uczcić poezję miłosną samą w sobie!

W taki oto sposób od 2012 roku rozdano aż 100 tysięcy pocztówek z erotykami!  Własnym sumptem przygotowano ponad 500 wzorów kartek będących kompilacją wierszy, obrazów, zdjęć, grafik, rysunków. Zaangażowanych w akcję jest obecnie kilkudziesięciu: poetów, grafików, twórców, artystów, animatorów –  ostatnio coraz liczniej niezwiązanych z Grupą Literyczną Na Krechę. Na pocztówki można było trafić w ponad 40 miastach i miasteczkach w Polsce. Akcja cieszy się dużym zainteresowaniem, więc od 2019 roku – od  8. edycji akcji antyWalentynkowej, rozszerzy się jej zakres. Czytelnictwo będzie popularyzowane podczas Światowego Dnia Poezji (21 marca) oraz w innych istotnych dla literatury miesiącach – pod hasłem „Ludzie wiersze piszą”. Organizatorem jest FONT pod patronatem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. 

O akcji możecie posłuchać poniżej w wywiadzie z Łucją Dudzińską.

https://www.facebook.com/FONTwydawnictwo/videos/794730917346771/

EROTYK NA KRECHĘ

To właściwie Ogólnopolski Konkurs Poetycki „Erotyk na krechę” im. T. Stirmera. W tym roku odbył się już po raz szósty. Wydarzenie towarzyszy akcji antyWalentynkowej m.in. poprzez gatunek nadsyłanych wierszy tj. erotyków i termin końcowy przysyłania zgłoszeń. W tym roku można było wysłać wiersz do 20.01. Już znamy nagrodę publiczności i II miejsce w konkursie – to wiersz Judyty Ciszewskiej z Sosnowca! Poetka wydała niedawno debiutancki tomik „Przystań bez cumy”. Wiersze głównych laureatów znalazły się też na rozdawanych antyWalentynkowych pocztówkach, a wręczanie statuetek autorstwa Kazimierza Rafalika i oficjalne ogłoszenie werdyktu jury odbędzie się 21 marca o godz. 17:00 w Pałacu Działyńskich w Poznaniu, Stary Rynek 78. Godzinę wcześniej poeci będą rozdawać wiersze przechodniom, znajdą się również kartki w wybranych pubach i kawiarenkach przy Starym Rynku. Może macie akurat czas i wpadniecie na chwilę? 🙂

Tymczasem wiersz Judyty Ciszewskiej możecie przeczytać poniżej.

Judyta Ciszewska

* * *
podobno w Warszawie chodzisz do miejsc,
których bym pragnęła.
wiesz – wykrzyczałabym nie tylko tam,

że od kiedy mnie kochasz, na niebie częściej widoczny,
jest Jowisz. może w końcu powiesz o nocy, bezsennej,
bo podziwiałeś mój blask, więc ktoś
pozbył się rtęci, aluminium w zakamarkach jesieni.

jeśli zechcesz zadzwonić, najpierw przypomnisz sobie,
jak pytano nas, gdzie teraz są rzeczy,
wcześniej niepozwalające, być przy sobie dłużej.
milczeliśmy, trzymając się za ręce.

dlatego Morze Adriatyckie pierwszy raz
wyrzuciło na brzeg muszle bez niczyjej zgody

i zadrżała ziemia.

Organizatorzy zdradzili mi również, że w konkursie został nagrodzony wiersz Krzysztofa Rejmera z Warszawy. Również ten tekst zamieszczam. Przyznam szczerze, że dobrze mi czytać w obu wierszach o szczęśliwej, niewyuzdanej miłości, tej, gdzie on ją kocha. 🙂

Krzysztof Rejmer

EROTYK Z DRZEWEM

nocą księżyc otwiera naszą szafę

wyjmuje z niej sny

a ty je przede mną przymierzasz

i jesteś wtedy bardziej niż naga

najbardziej lubię te

w których stajesz się drzewem

wspinam się po jego pniu

zaglądam do ptasich gniazd

wyrzucam z nich koszmary i lęki

i jak kukułka zostawiam tam siebie

Czy nie zrobiło się Wam piękniej po przeczytaniu wierszy?

Tym wpisem nie tylko chciałabym się przyczynić do popularyzacji poetyckiej akcji antyWalentynkowej, w której przecież sama od dwóch lat biorę udział. Przede wszystkim chciałabym Wam przekazać, że może właśnie znaleźliście grupę literacko – artystyczną, w której będziecie chcieli rozwinąć swój talent i pokazać się szerszej publiczności! Trzymam za Was kciuki!

Jeżeli podobał Ci się ten wpis, polub Magellanka.pl na fb! Zapraszam tutaj!

Więcej informacji na temat Grupy Literycznej Na Krechę znajdziecie tutaj.

O Fundacji Otwartych Na Twórczość (akronim FONT)  przeczytacie tutaj.