To był pod wieloma względami historyczny dzień dla portugalskiej turystyki! Portugalska stolica miała zaszczyt po raz pierwszy poprowadzić galę 25-tej edycji World Travel Awards. Uroczystość rozdania „Oskarów” turystyki odbyła się w sobotę (1.12.2018) na Pátio da Galé (Terreiro do Paço). I to z jakim fantastycznym rezultatem dla gospodarzy! Portugalia miała aż 55 nominacji w różnych kategoriach i zwyciężyła w 17-nastu* będąc absolutną gwiazdą wieczoru! Tak mnie to cieszy, że czuję się jakbym to ja dostała nagrodę!

Najwspanialszymi wyróżnieniami dla Portugalii są nagrody w kategoriach: najlepsze miasto (Lizbona), najlepsza światowa destynacja (Portugalia) najlepsze miejsce na miejski wyjazd (Lizbona) i najlepsza do odwiedzenia wyspa (Madera). Portugalczycy naprawdę mogą pękać z dumy, bo podium bezwzględnie należało do nich! To już drugi rok z rzędu, kiedy Portugalia została wybrana najlepszym turystycznym kierunkiem świata! Jest to pierwszy europejski kraj, który sięgnął po to najwyższe trofeum! Także, kochani, jakie Indie, USA, Chiny, Włochy czy Tajlandia! Wszystkie drogi prowadzą do Portugalii! Jeśli ktoś woli klimaty wyspiarskie, to, jak wspomniałam wcześniej, najlepszym kierunkiem wyspiarskim świata jest Madera. Mało tego! W czerwcu przyszłego roku będzie ona sceną dla europejskiej wersji konkursu World Travel Awards. O Funchalu, stolicy Madery, pisałam tutaj. Mam nadzieję, że mój artykuł dodatkowo Was zachęci.

Przyznam szczerze, że nagrody narobiły mi dodatkowej ochoty na podróż do Portugalii (chociaż do tego akurat nie trzeba mnie specjalnie zachęcać) i zbadania nowych dla mnie terenów. Dlaczego? Passadiços do Paiva w Arouca zostały okrzyknięte najlepszą turystyczną atrakcją o charakterze przygodowym. Jakoś nie słyszałam o tym miejscu wcześniej a podczas World Travel Awards to właśnie Passadiços do Paiva konkurowało ze sławnym peruwiańskim Machu Picchu w kategorii na najlepszą atrakcję turystyczną (tutaj Machu Picchu wygrało). Miło więc się dać zaskoczyć i dowiedzieć czegoś więcej. Zaraz zaczęłam zgłębiać temat. Passadiços do Paiva (wym.pasadisusz du pajwa) to drewniane kładki wzdłuż lewego brzegu rzeki Paiva w regionie Aveiro (północno-zachodnia Portugalia). Do dyspozycji jest 8 km szlaku biegnącego przez dziewicze tereny. Drodze towarzyszą podobno fantastyczne widoki, krystaliczna woda rzeki, wzgórza i dzika roślinność. Na trasie można odpocząć na jednej z nadrzecznych plaż. Wydawać by się mogło, że 8 km marszu to drobnostka, ale z tego co przeczytałam szlak jest raczej trudny ze względu na m.in. górzystość terenu. W każdym razie po tegorocznych World Travel Awards czuję się wystarczająco zachęcona do odwiedzenia tych rejonów. Załączam linka do oficjalnej strony szlaku, gdyż ilość osób, które mogą go dziennie odwiedzić jest ograniczona. To z niej pochodzi poniższe zdjęcie.

Co tu dużo mówić, Portugalia naprawdę królowała podczas gali. Oprócz tego, że zdobyła nagrody w tak znaczących kategoriach, triumfowała również w innych np. TAP, portugalska linia lotnicza, została wyróżniona w trzech z czterech kategorii, w których była nominowana (najlepsza linia lotnicza do krajów afrykańskich, najlepsza linia lotnicza do krajów Ameryki Południowej, najlepsza gazeta pokładowa). Bardzo się cieszę dla Portugalii, chociaż gdzieś się odzywa patriotyzm we mnie, bo przecież Polska tak samo ma mnóstwo do zaoferowania i jeszcze kilka lat temu o Portugalii i tylu wygranych dla niej nikt nie mówił…To może i czas na nas? Niemniej gratuluję Portugalczykom z całego serca!!!

Jeżeli podobał Ci się ten wpis, to zapraszam po więcej na:

Lub do sklepu, jeżeli interesują Cię materiały do nauki portugalskiego:

Beijos e até já!

Ania

*Artykuł powstał na podstawie publikacji w PÚBLICO W nim to można przeczytać, że Portugalia zdobyła 17-naście nagród, ale spotkałam się z różną ilością podawaną w innych artykułach. Liczby oscylują między 15-nastoma a 18-nastoma wyróżnieniami. Artykuł można przeczytać w języku portugalskim tutaj.